Skały duchów

Chwilę później dochodzimy do widocznych po prawej stronie trzech wolno stojących, regularnie obrobionych bloków skalnych wyglądających jak wieże.

Bab as-Siq. W głębi widoczne skały duchów
Bab as-Siq. W głębi widoczne skały duchów

Tuż przed nimi, na znajdującej się po lewej stronie niewielkiej skale (będącej de facto grobowcem) zobaczyć możemy wykuty w płaskim reliefie całkiem dobrze zachowany obelisk, stojący na prostokątnym podium.

Grobowiec z wyrytym obeliskiem
Grobowiec z wyrytym obeliskiem
Obelisk wyryty na skale
Obelisk wyryty na skale

Obelisk ten to tzw. nefesz (w językach semickich słowo to oznaczało osobę lub duszę), czyli symboliczne przedstawienie duszy zmarłej osoby, pochowanej zapewne wewnątrz grobowca, na którym został wyryty.

Wspomniane powyżej wieże noszą w języku arabskim nazwę Saqridż, co oznacza zbiornik na wodę, lub Dżin, co oznacza ducha. W całej Petrze archeolodzy jak do tej pory zlokalizowali przeszło dwadzieścia tego typu struktur. Uczeni nie są jednak zgodni, czy powinno się je traktować jako monumentalne betyle – symbole nabatejskiego boga Duszary – czy jako ołtarze jemu poświęcone, a może uważać za zwykłe grobowce.

Grobowiec z wyrytym fryzem blankowym
Grobowiec z wyrytym fryzem blankowym

Biorąc pod uwagę wyniki dotychczasowych badań archeologicznych, sądzić należy, że były jednak budowlami grobowymi, jako że w niektórych z nich odkryto komory grobowe, w innych natrafiono na ślady dekoracji architektonicznej, która przypomina typowe nabatejskie fasady skalnych grobowców. By przekonać się co do słuszności takiego założenia, zwróćmy uwagę, iż pierwszy z trzech bloków w Bab as-Siq, nosi ślady fryzu blankowego (charakterystycznego dla nabatejskich grobowców fasadowych), środkowy, choć pozbawiony dekoracji, posiada wyraźne wejście do komory grobowej (podobnie jak i pierwsza wieża), a ostatni, największy, ozdobiony półkolumnami, pilastrami i poziomymi listwami, posiada na szczycie głęboką niszę (niewidoczną z dołu), w której prawdopodobnie złożono niegdyś zmarłego.

Dwie kolejne "skalne wieże". Ta po lewej stronie posiada na szczycie wnękę, w której pochowany był zmarły
Dwie kolejne „skalne wieże”. Ta po lewej stronie posiada na szczycie wnękę, w której pochowany był zmarły

Za ostatnią wieżą po prawej (północnej) stronie znajduje się wejście do niewielkiej dolinki, gdzie zobaczyć można ładnie zachowaną fasadę grobowca w typie Hegra.

Grobowiec typu Hegra w dolince odbiegającej od Bab as-Siq
Grobowiec typu Hegra w dolince odbiegającej od Bab as-Siq
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.