Grobowiec Obelisków

Kilkadziesiąt metrów dalej, po przeciwnej stronie Wadi Musa, zobaczyć możemy najciekawszą i zarazem największą budowlę w Bab as-Siq, którą stanowi połączenie wykutych w żółtym piaskowcu Grobowca Obelisków i Tryklinium Bab as-Siq.

Grobowiec Obelisków i Tryklinium Bab as-Siq
Grobowiec Obelisków i Tryklinium Bab as-Siq

Stosunkowo prostą fasadę grobowca tworzą cztery ok. siedmiometrowej wysokości kamienne obeliski, stojące na prostokątnych podstawach. Pomiędzy centralnymi obeliskami znajduje się wejście do grobowca, powyżej którego widoczna jest niewielka nisza ze słabo zachowaną figurą, przedstawiającą stojącego mężczyznę ubranego w togę.

Fasada Grobowca Obelisków
Fasada Grobowca Obelisków

Figura ta, jak również flankujące ją cztery obeliski, symbolizują według niektórych badaczy dusze zmarłych pochowanych w pięciu niszach, znajdujących się we wnętrzu komory grobowej. Obeliski byłyby zatem monumentalnymi nefeszami.

Nisza z figurą mężczyzny powyżej wejścia do Grobowca Obelisków
Nisza z figurą mężczyzny powyżej wejścia do Grobowca Obelisków
Wejście do Grobowca Obelisków
Wejście do Grobowca Obelisków

Wejście do grobowca ozdobione jest dwoma pilastrami podtrzymującymi klasyczne belkowanie z fryzem tryglifowo-metopowym.

Przed wejściem widoczne są pozostałości niewielkiego dziedzińca z ołtarzem (przypominającego typowe nabatejskie „wyżyny”) oraz wykutego pośrodku grobu jamowego.

Ołtarz i pozostałości grobu przed wejściem do Grobowca Obelisków
Ołtarz i pozostałości grobu przed wejściem do Grobowca Obelisków

Wnętrze stanowi pojedyncza komora grobowa ze wspomnianymi powyżej pięcioma niszami wykutymi w bocznych i tylnej ścianie. Najciekawszą z nich jest nisza w typie arcosolium, wykuta w tylnej ścianie i ozdobiona pilastrami podtrzymującymi łukowy przyczółek.

Centralna nisza we wnętrzu komory grobowej
Centralna nisza we wnętrzu komory grobowej

Grobowiec Obelisków jest unikatowy w skali całej Petry. Przywodzi na myśl zabytki egipskie, a dodatkowo układem fasady przypomina słynną świątynię faraona Ramzesa II w Abu Simbel (Egipt). Tutaj jednak potężne figury przedstawiające Ramzesa zastąpione zostały obeliskami, które w tradycji nabatejskiej symbolizowały zmarłe osoby pochowane w grobowcu. Warto również w tym przypadku zwrócić uwagę na niezwykłe połączenie wzorów egipskich (obeliski) z motywami klasycznymi (np. pilastry, fryz, figura mężczyzny), dzięki czemu Grobowiec Obelisków jest jednym z najlepszych przykładów eklektyzmu w architekturze nabatejskiej.

Grobowiec Obelisków
Grobowiec Obelisków

Pewne trudności sprawia badaczom ustalenie jego datowania. Prawdopodobnie jest to jedna z najwcześniejszych fasad w Petrze (I wiek p.n.e.), możliwe jest również, iż ostatnia pochowana tu osoba (którą zapewne symbolizuje figura mężczyzny w todze) złożona do grobu została znacznie później, bo dopiero w I wieku n.e. Za taką hipotezą świadczyć może wyróżniająca się nisza (arcosolium) w tylnej ścianie, której dekoracja wskazuje na drugą połowę I wieku n.e.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.