Tryklinium Bab as-Siq

Niewielki dziedziniec przed Tryklinium Bab as-Siq
Niewielki dziedziniec przed Tryklinium Bab as-Siq

O wykorzystaniu Grobowca Obelisków w późniejszym okresie świadczyć może również znajdująca się poniżej niego i przesunięta nieznacznie w prawo od jego osi fasada budowli nazywanej Tryklinium Bab as-Siq.

W języku łacińskim słowem triclinium określano salę biesiadną z ławami ustawionymi wzdłuż trzech ścian. Nabatejczycy wykorzystywali niektóre tryklinia, podobnie jak i nieco mniejsze biklinia, gdzie ławy ustawione były jedynie po dwóch stronach pomieszczenia, do spożywania rytualnych posiłków ku czci zmarłych. W Tryklinium Bab as-Siq odbyła się prawdopodobnie stypa w trakcie uroczystości pogrzebowych ostatniej pochowanej w Grobowcu Obelisków osoby.

Wnętrze Tryklinium Bab as-Siq
Wnętrze Tryklinium Bab as-Siq

Warto zajrzeć do wnętrza budowli, by zobaczyć pozostałości kamiennych ław (l. poj. kline), na których niegdyś ucztowano ku czci zmarłych.

Fasada Tryklinium Bab as-Siq
Fasada Tryklinium Bab as-Siq

Fasada Tryklinium, choć silnie nadgryziona zębem czasu, zdradza wyraźne cechy w pełni rozwiniętej architektury późno nabatejskiej. Elementy architektoniczne takie jak przyczółki (łamany i łukowy), zwieńczone kapitelami nabatejskimi pilastry, zarówno zwykłe, jak i tzw. karłowate, pozwalają nam umieścić powstanie tej ciekawej stylistycznie budowli na drugą połowę I wieku n.e.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.