Tama

Dolina Bab as-Siq kończy się zaporą wybudowaną w roku 1964 w miejscu oryginalnej nabatejskiej tamy z I wieku n.e., mającej zabezpieczać Siq przed masami wody spływającej z okolicznych wzgórz w czasie pory deszczowej.

Tama (po lewej), tunel i skalny blok duchów (po prawej)
Tama (po lewej), tunel i skalny blok duchów (po prawej)

Nadmiar wody kierowany był do wykutego w pobliżu potężnego tunelu, długiego na prawie 90 m, i dalej kanałami wzdłuż Wadi Muslim, Wadi Mataha, wokół wzniesienia Al-Chubta, do centrum Petry.

Wadi Muslim
Wadi Muslim
Mały Siq
Mały Siq

Również i dzisiaj tę trasę można pokonać pieszo, należy jednak pamiętać o tym, że jest to wycieczka znacznie trudniejsza niż przejście Siqiem i wymagająca czasem pokonywania nawet dwumetrowej wysokości kamiennych ścian. W nagrodę za poniesiony trud będziemy jednak mieli przyjemność wędrówki fascynującym skalnym wąwozem (nazywanym czasami małym Siqiem) o szerokości nieprzekraczającej w najwęższym miejscu jednego metra. Ale uwaga! Przejście to jest zabronione w okresie zimowym i wiosennym (czyli w porze deszczowej) ze względu na niebezpieczeństwo utonięcia w wypełniającym się nagle wodą wąwozie, z którego nie ma ucieczki!

Na skalnej ścianie naprzeciwko tamy znajdowała się niegdyś wykuta w płaskim reliefie na skale seria niewielkich obelisków (dziś już niewidocznych). Szczególnie interesujący był jeden z nich, na którym zachowała się inskrypcja wymieniająca oryginalną semicką nazwę Petry – Rekem.

Skalny blok "duchów" czyli kolejny nabatejski grobowiec
Skalny blok „duchów” czyli kolejny nabatejski grobowiec

Tuż powyżej wejścia do tunelu widoczny jest kolejny skalny blok Dżin, dekorowany fryzem blankowym oraz posiadający widoczne u podstawy wejście do wewnętrznej komory grobowej. Obok niego przebiega ścieżka prowadząca ponad tunelem do wykutego w skale reliefu przedstawiającego orła stojącego w niszy flankowanej przez dwa pilastry zwieńczone gładkimi kapitelami. Niektórzy badacze uważają ten relief za powstały już w czasach rzymskich (zapewne nawiązując do słynnych orłów legionowych), choć prawdopodobnie powinniśmy go łączyć z symbolicznym przedstawieniem jednego z nabatejskich bóstw.

Relief Orła
Relief Orła
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.