Tryklinium Aslah

Stojąc przed wejściem do Grobowca Obelisków, po drugiej stronie wadi, dostrzec można wąską ścieżkę biegnącą wzdłuż wadi i prowadzącą do zespołu zabytków nazywanego Kompleksem Tryklinium Aslah.

Ścieżka prowadząca w kierunku tryklinium Aslah. Widok od strony Grobowca Obelisków
Ścieżka prowadząca w kierunku tryklinium Aslah. Widok od strony Grobowca Obelisków
Pozostałości ołtarza przed Tryklinium Aslah
Pozostałości ołtarza przed Tryklinium Aslah

W jego skład wchodzą, oprócz samego tryklinium, także obszerny grobowiec komorowy, liczne wykute w skale groby jamowe i nisze wotywne, a także cysterny wraz z wydrążonymi w skale kanałami. Kompleks ten znajduje się bezpośrednio powyżej wejścia do Siqu i stanowi część północno-wschodniej nekropoli Petry, rozciągającej się po obu stronach Bab as-Siq. Warto zajrzeć tu przede wszystkim ze względu na samo tryklinium, na którego tylnej ścianie znajduje się dobrze zachowana nabatejska inskrypcja, wymieniająca mężczyznę o imieniu Aslah, który wzniósł cały kompleks ku czci boga Duszary w pierwszym roku panowania króla Obodasa, syna króla Aretasa.

Wnętrze Tryklinium Aslah
Wnętrze Tryklinium Aslah

Mimo, że znamy dwóch nabatejskich władców o imieniu Obodas, którzy zarazem są synami Aretasa, inskrypcja ta, ze względu na charakter pisma, datowana jest przez większość badaczy na 96/95 p.n.e. (druga możliwość to 62/61 p.n.e.). Dzięki temu Tryklinium Aslah jest jak dotąd najstarszą znaną nam budowlą w Petrze o potwierdzonej dacie powstania. Na tej samej ścianie znajdują się również znacznie późniejsze ryty beduińskie przedstawiające dromadery, konie, a nawet samoloty. Uważne oko dostrzeże pomiędzy nimi wyryte (jeszcze przez Nabatejczyków) edykułę (łac. aedicula) oraz betyl symbolizujący Duszarę.

Dziedziniec przed wejściem do Tryklinium Aslah
Dziedziniec przed wejściem do Tryklinium Aslah
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.