Siq

Za wspomnianą powyżej tamą rozpoczyna się Siq – długi na ponad kilometr, wijący się skalny kanion stanowiący główne wejście do Petry od strony wschodniej, m.in. z przebiegającej opodal Drogi Królewskiej i wzniesionej przez Rzymian Via Nova Traiana.

Siq
Siq

Początkowo Siq nie wygląda zbyt okazale. Ściany sięgają tu jedynie kilkunastu metrów. Wystarczy jednak przejść nieco dalej, a zachwycać się będziemy skałami „sięgającymi nieba”.

Pozostałości monumentalnego łuku przy wejściu do Siqu
Pozostałości monumentalnego łuku przy wejściu do Siqu

Zaraz przy wejściu do wąwozu dostrzec możemy po obu jego stronach pozostałości wybudowanego zapewne w początkach II w. n.e. monumentalnego łuku, wznoszącego się niegdyś około 20 m ponad poziomem ówczesnej wybrukowanej drogi prowadzącej do centrum. Pierwsi podróżnicy docierający do Petry jeszcze w XIX wieku mogli podziwiać zachowane wtedy pojedyncze przęsło budowli, które jednak około roku 1896 uległo zawaleniu, prawdopodobnie w trakcie trzęsienia ziemi. Do naszych czasów zachowały się po obu stronach wykute w skale nisze flankowane pilastrami, powyżej których zaczynało się nadbudowane przęsło łuku. Jego resztki można dostrzec po południowej stronie wejścia.

Siq
Siq

Na całej długości skalnego wąwozu widoczne są również ciągnące się po obu jego stronach wykute w skale kanały, będące częścią systemu wodociągów zaopatrujących centrum Petry w wodę pochodzącą ze wspominanego już wielokrotnie Źródła Mojżesza. W kanałach tych układane były terakotowe rury zachodzące końcówkami jedna w drugą i uszczelniane specjalną zaprawą. Całość przykrywana była kamiennymi płytami, które po dziś dzień można oglądać w kilku miejscach kanionu.

Fragment kanału biegnącego wzdłuż Siqu
Fragment kanału biegnącego wzdłuż Siqu
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.