Skarbiec Faraona II

Wykuta w czerwono-różowym piaskowcu fasada Skarbca ma 38,77 m wysokości i 24,9 m szerokości. Składa się wyraźnie z dwóch pięter. Niższa kondygnacja przypomina wyglądem wejście do hellenistycznej świątyni.

Dolne piętro fasady Skarbca
Dolne piętro fasady Skarbca

Sześć potężnych kolumn, zwieńczonych korynckimi kapitelami, z których dwie środkowe są wolno stojące, podtrzymuje finezyjnie zdobione belkowanie. Dekoracja to występujące naprzemiennie puchary flankowane sfinksami oraz ornamenty roślinne. Nad czterema centralnymi kolumnami wznosi się bogato dekorowany trójkątny przyczółek zwieńczony attyką podtrzymującą górne piętro.

Przyczółek wieńczący dolne piętro fasady Skarbca
Przyczółek wieńczący dolne piętro fasady Skarbca

Centralną część tympanonu zdobiło niegdyś prawdopodobnie popiersie bóstwa bądź władcy, któremu budowla była dedykowana. Inne teorie zakładają, że była to figura orła lub głowa Meduzy/Gorgony, mająca znaczenie apotropaiczne (odstraszające złe moce).

Figura jednego z Dioskurów w dolnej części fasady Skarbca
Figura jednego z Dioskurów w dolnej części fasady Skarbca

Interesującym elementem dekoracyjnym przyczółka jest środkowy akroterion, na którym wśród motywów roślinnych wprawne oko dostrzec może motyw krowich rogów, charakterystyczny dla egipskiej bogini Izydy. Boczne akroteriony przyczółka w formie roślinnych palmet zachowały się nadzwyczaj dobrze, w przeciwieństwie do skrajnie zewnętrznych akroterionów dolnego piętra, które prawdopodobnie przedstawiały sfinksy lub lwy. Podobnie źle zachowały się przedstawione w głębokim reliefie figury jeźdźców, znajdujące się pomiędzy bocznymi półkolumnami, które utożsamia się z boskimi braćmi bliźniakami – Dioskurami, synami Zeusa i spartańskiej królowej Ledy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.