Skarbiec Faraona

Skarbiec Faraona - Al-Chazne Firaun
Skarbiec Faraona – Al-Chazne Firaun

Stoimy przed najpiękniejszą budowlą Petry, Jordanii, a może i całego Bliskiego Wschodu: tzw. Skarbcem Faraona, w języku arabskim określanym jako Al-Chazne Firaun. Nie jest niczym dziwnym, że trudno obecnie kontemplować ten zabytek w samotności: właściwie przez cały dzień tłumy zachwyconych turystów podziwiają ten cud starożytnej architektury.

W zależności od pory dnia skalna fasada Skarbca przybiera różne barwy: rankiem, w promieniach wschodzącego słońca, ma kolor żółtawy, z czasem przechodzący w pomarańczowy, około południa dominują odcienie beżu i jasnego brązu, a pod wieczór skała poprzez delikatnie różową staje się wyraziście czerwona.

Skarbiec Faraona - Al-Chazne Firaun
Skarbiec Faraona – Al-Chazne Firaun

W 1911 r. niemiecki uczony Gustaw Dalman określił Skarbiec jako nieprawdopodobnie perfekcyjnie wykonaną fasadę najpiękniejszej antycznej budowli, jaka zachowała się na Bliskim Wschodzie po dzień dzisiejszy – i trzeba przyznać, że miał rację. Obecnie podróżując po świecie zobaczyć możemy wiele wspaniałych przykładów architektury starożytnej – od piramid Majów w Meksyku poprzez rzymskie Koloseum aż po świątynie Borobudur na Jawie –, ale rzadko który z nich łączy w sobie doskonałość artystyczną i perfekcję wykonania z tak niezwykłym i malowniczym położeniem. Rzadko który zabytek dotrwał też do naszych czasów w tak świetnej kondycji. Skarbiec Faraona, prócz dolnej części zniszczonej częściowo przez wezbrane wody płynące niegdyś Wadi Musa w porze deszczowej, ucierpiał jedynie na skutek działania ikonoklastów (bizantyjskich, arabskich, a może już nabatejskich), którzy starali się zatrzeć figuralne przedstawienia jego dekoracji.

Skarbiec Faraona - Al-Chazne Firaun
Skarbiec Faraona – Al-Chazne Firaun

Architekt, który stworzył to dzieło i który prawdopodobnie wybrał dla niego taką właśnie lokalizację, niewątpliwie musiał być wielkim estetą, by nie powiedzieć geniuszem. Choć może to dopiero z naszej, dzisiejszej perspektywy Skarbiec Faraona wydaje się być tak wspaniałym i nierzeczywistym. Dla Nabatejczyków, przynajmniej na początku, mógł być zupełnie obcym elementem w ich miejskiej przestrzeni. Dopiero z czasem, gdy proces hellenizacji a potem romanizacji zmienił ich poczucie estetyki, mogli w pełni docenić jego walory artystyczne. Tak czy inaczej to właśnie dzięki tej budowli Petra trafiła nie tak dawno na nową listę siedmiu cudów świata starożytnego, wraz z takimi wspaniałymi zabytkami jak m. in. rzymskie Koloseum, inkaskie Machu Picchu czy Wielki Mur Chiński.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.