Skarbiec Faraona IV

Po zachwytach nad fasadą Skarbca Faraona wchodzimy do jego wnętrza, które jest zupełnym zaprzeczeniem bogatego przepychu tej pierwszej. Mijając dwie środkowe kolumny, stajemy w przedsionku, mając przed sobą ogromne, prawie ośmiometrowej wysokości bogato zdobione wejście do głównej komory, po bokach zaś nieco mniejsze, choć równie imponujące rozmiarami i dekoracją wejścia do komór bocznych.

Przedsionek i schody prowadzące do głównej komory Skarbca Faraona
Przedsionek i schody prowadzące do głównej komory Skarbca Faraona

Centralna komora pełniła zapewne funkcję komory grobowej, boczne natomiast były prawdopodobnie trykliniami, a może, jak chcą niektórzy badacze, służyły kapłanom do bliżej nieznanych nam dzisiaj obrzędów lub rytuałów. Idąc dalej schodami przekraczamy główne wejście, gdzie zauważyć możemy ślady po mocowaniu ogromnych, wykonanych prawdopodobnie z drewna dwuczęściowych wrotach i nagle znajdujemy się w pustej, pozbawionej prawie zupełnie dekoracji, głównej komorze Skarbca.

Ozdobny portal głównej komory Skarbca Faraona
Ozdobny portal głównej komory Skarbca Faraona

Jedyną ozdobę tej wielkiej sali, o wymiarach 11 × 12,5 m i wysokości 10 m, stanowią ozdobne wejścia na każdej ze ścian, prowadzące do bocznych pomieszczeń a właściwie nisz, co do przeznaczenia których możemy się jedynie domyślać, że składano w nich ciała zmarłych. Tylna wnęka, na planie kwadratu o boku 3,4 m zawierała być może sarkofag pochowanego tu niegdyś władcy.

Wnętrze głównej komory Skarbca Faraona
Wnętrze głównej komory Skarbca Faraona
Wejście do bocznej komory Skarbca Faraona
Wejście do bocznej komory Skarbca Faraona

Niektórzy badacze sugerują, że gładkie obecnie ściany pierwotnie były pokryte tynkiem i malowidłami. Świadczyć o tym ma fakt, że wewnętrzne ściany prawie wszystkich wykutych w skale budowli w Petrze nie są zupełnie gładkie, lecz widać na nich biegnące ukośnie i precyzyjnie jeden obok drugiego niewielkie rowki, powstałe w wyniku użycia specyficznych narzędzi do obróbki skały. Te właśnie rowki stanowić miałyby oparcie dla warstwy tynku, która jednak nie dotrwała do naszych czasów. Jak było naprawdę, nie wiemy, jedno jest jednak pewne: nawet te z pozoru czyste ściany same w sobie są niezwykle dekoracyjne ze względu na różnobarwną i poukładaną w najwymyślniejsze wzory strukturę skały, w której wykuto grobowiec.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.