Wadi al-Jarra

Prowadzone na początku XXI wieku przez archeologów jordańskich niewielkie wykopaliska poniżej Skarbca Faraona doprowadziły do odkrycia kolejnych grobowców fasadowych.

Grobowce odkryte poniżej Skarbca Faraona
Grobowce odkryte poniżej Skarbca Faraona

Są one prawdopodobnie wcześniejsze niż sam Skarbiec, choć niektórzy badacze, sądząc po rodzaju zastosowanej dekoracji architektonicznej, uważają, że mogłyby one również być późniejsze. Wciąż więc jesteśmy jeszcze daleko od uzyskania odpowiedzi na pytanie kiedy Skarbiec Faraona został wykuty.

Fasada jednego z grobowców odkrytych poniżej Skarbca
Fasada jednego z grobowców odkrytych poniżej Skarbca

Wspomniane badania potwierdziły za to tezę, że w czasach nabatejskich poziom Wadi al-Jarra, w obrębie której wykuty został Skarbiec, znajdował się około czterech metrów poniżej dzisiejszego. Wciąż nie wiemy jednak, czy Skarbiec Faraona stanowił część znacznie bardziej rozbudowanego kompleksu grobowego (jak np. Grobowiec Rzymskiego Żołnierza w Wadi Farasa), wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Już sama koncepcja architektoniczna Skarbca powoduje, że jest on spójnym nabatejskim kompleksem grobowym z portykiem kolumnowym jako dziedzińcem, bocznymi trykliniami i centralną komorą grobową.

Grobowiec nr 63
Grobowiec nr 63

Naprzeciw Skarbca Faraona dostrzec możemy jeszcze dwa kolejne wykute w skale grobowce. Ten bliżej wyjścia z wąwozu to grobowiec nr 63 w typie Hegra. Jest to jeden z nielicznych w Petrze skalnych grobowców opracowanych z dwóch stron, a nie tak jak większość tylko z jednej. Niestety w tym przypadku nie wiemy, jak w całości wyglądały ściany grobowca, gdyż nie został on jeszcze odsłonięty do poziomu swojej podstawy. Bez wątpienia jest to jednak jeden z późniejszych przykładów, a sądząc po takich elementach jego dekoracji jak np. karłowate pilastry, powinien być zapewne datowany na II połowę I wieku n.e.

Grobowiec nr 64
Grobowiec nr 64

Znajdujący się po lewej stronie grobowiec nr 64 (według nomenklatury von Domaszewskiego) jest jednym z przykładów klasycznej nabatejskiej fasady grobowej typu Hegra (niestety słabo zachowanym). We wnętrzu grobowca przeprowadzono na przełomie lat ’70 i ’80 ubiegłego stulecia badania archeologiczne, które potwierdziły, że w znajdujących się na tylnej ścianie wykutych w skale niszach, flankowanych pilastrami, składano zmarłych aż do początków IV wieku n.e.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.