Grobowce 67-70

Grobowiec nr 67
Grobowiec nr 67

Pierwsza z nich, fasada nr 67, to piękny przykład klasycznego grobowca w typie Hegra. Jego cechą szczególną jest dodatkowa komora grobowa znajdująca się u samego szczytu, pomiędzy rozchodzącymi się schodkami. Jest ona niewielka (ok. 2,8 × 2,8 m), ale z całą pewnością służyła jako miejsce pochówku. Jeśli przyjrzymy się uważnie ścianie, dostrzeżemy pomiędzy rozchodzącymi się schodkami pozostałości po tynku, który niewątpliwie w przeszłości pokryty był kolorową farbą. Dziś wydaje nam się to nieprawdopodobne, ale zapewne spora część skalnych fasad w Petrze była pierwotnie pokryta tynkiem i pomalowana na różne kolory.

Obeliski symbolizujące zmarłych pochowanych w grobowcu nr 67
Obeliski symbolizujące duchy zmarłych pochowanych w grobowcu nr 67

Przyglądając się fasadzie grobowca nr 67 zwróćmy jeszcze uwagę na znajdujące się po lewej stronie od głównego wejścia wyryte w skale obeliski stojące na prostokątnych podstawach. Symbolizowały one duchy zmarłych pochowanych w grobowcu ale konkretnie kogo, tego się już raczej nie dowiemy. Zapewne odpowiedzi udzieliłyby nam tabliczki przymocowane powyżej owych obelisków, ale niestety zachowały się po nich tylko otwory mocujące.

Grobowiec nr 68
Grobowiec nr 68

Grobowiec nr 68 to z kolei fasada w typie pylonowym z podwójnym rzędem dekorujących go u szczytu blanek. Prawdopodobnie był miejscem pochówku wysoko postawionej w hierarchii społecznej kobiety. Ciekawe, czy w tym przypadku komora grobowa znajduje się poniżej dzisiejszego poziomu drogi (na co wskazywałaby schodkowa „podstawa” grobowca), czy też mamy tu do czynienia z grobowcem nieukończonym, a może cenotafem? Również i na tej fasadzie dostrzec możemy u jej podstawy (po lewej stronie) wyryty w skale obelisk stojący na prostokątnej podstawie.

Grobowiec nr 69
Grobowiec nr 69

Grobowiec nr 69 to przykład grobowca w rozbudowanym stylu Hegra. Mimo że jego fasada jest silnie zerodowana, wyraźnie widać na niej dodatkowe ozdoby w formie dwóch półkolumn zwieńczonych nabatejskimi kapitelami, flankujących wejście do komory grobowej, oraz ćwierćkolumn dostawionych do bocznych pilastrów. Również samo wejście jest bogato ozdobione podwójnym obramowaniem. Ten typ dekoracji grobowca pojawił się stosunkowo późno, bo dopiero w drugiej połowie I wieku n.e.

Wnętrze grobowca nr 69
Wnętrze grobowca nr 69

Zaglądając do środka zauważymy na tylnej ścianie trzy nisze, w których niegdyś pochowano zmarłych.

Grobowiec nr 70
Grobowiec nr 70

Szczególne wrażenie w tej skalnej galerii fasad robi jednak, można by rzec specjalnie wyeksponowany, Grobowiec nr 70. Ta prawie wolno stojąca budowla (przylega do skalnej ściany tylko z jednej strony) jest unikatową w całej Petrze. Mimo że niezwykle bogata dekoracja ścian grobowca nawiązuje do typu Hegra, to nie wieńczą go rozchodzące się na zewnątrz schodki, ale czterostopniowe blanki (przypominające typ pylonowy), tworzące rodzaj balustrady zdobiącej szczyt grobowca z trzech stron. Zastanawiający jest również brak wejścia do komory grobowej, choć z dwóch stron widać bogato dekorowane obramowania miejsc, w których takich wejść należałoby się spodziewać.

Grobowiec nr 70
Grobowiec nr 70

Niewykluczone, że grobowiec nr 70 jest, podobnie jak nr 68, grobowcem nieukończonym, a może pełnił jedynie funkcję cenotafu. Podziwiając grobowiec nr 70 przyjrzyjmy się uważnie ślepemu wejściu od strony północnej. Na szczycie trójkątnego przyczółka dostrzec można jeszcze pozostałości figury, która go niegdyś zdobiła. Czy była to siedząca na tronie Izyda, a może stojąca z rogiem obfitości bogini Tyche? Tego niestety, ze względu na stan zachowania, nie dowiemy się już nigdy.

Grobowce nr 67-70
Grobowce nr 67-70
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.