Grobowiec z 17 Pochówkami

Idąc dalej w kierunku centrum Petry, mijamy po lewej stronie kolejne skalne grobowce, tym razem w typie pylonowym, które jednak zostały bardzo uszkodzone w trakcie jednego z trzęsień ziemi.

Grobowce pylonowe
Grobowce pylonowe

Po prawej stronie zwróćmy natomiast uwagę na sześć wznoszących się coraz wyżej skalnych fasad grobowców. Tak naprawdę było ich tu oryginalnie siedem: fasada pierwszego z nich, najniższego, uległa zniszczeniu w trakcie trzęsienia ziemi, ale jej wystające z ziemi fragmenty widoczne są do dnia dzisiejszego.

Grobowce pylonowe (po prawej widać zniszczoną fasadę)
Grobowce pylonowe (po prawej widać zniszczoną fasadę)

Następnych pięć fasad jest w typie pylonowym i, co ciekawe, prawdopodobnie w przypadku części z nich wyższy rząd blanek został nadbudowany, a nie wykuty w skale. Ostatni z tej grupy grobowców, w typie Hegra, oznaczony przez von Domaszewskiego numerem 825, nazywany jest również Grobowcem z 17 Pochówkami.

Grobowce fasadowe. Powyżej widoczne pozostałości skalnego kanału
Grobowce fasadowe. Powyżej widoczne pozostałości skalnego kanału
Grobowiec z 17 pochówkami
Grobowiec z 17 pochówkami

Nazwa ta wzięła się od odsłoniętych tu w trakcie badań archeologicznych nisz, w których składano ciała zmarłych. Czternaście z nich znajduje się w podłodze grobowca natomiast trzy pozostałe w tylnej ścianie. Po lewej stronie od wejścia zauważyć można na ścianie pięć wyrytych obelisków stojących na dekorowanych bazach-podstawach. Na dwóch z owych baz zachowały się inskrypcje wymieniające imiona zmarłych synów i wnuków niejakiego Jakima, pochowanych w grobowcu. Przed wejściem do grobowca znajduje się wnęka z dwiema ławami, która zapewne pełniła funkcję biklinium – miejsca, gdzie odbywały się stypy pogrzebowe.

Wnętrze Grobowca z 17 pochówkami
Wnętrze Grobowca z 17 pochówkami

Stojąc frontem do opisanej powyżej grupy fasad zwróćmy jeszcze uwagę na przebiegający powyżej nich kanał doprowadzający wodę do centrum Petry. Wykuto go w skale, powyżej „niższych” grobowców (zachowały się nawet schodki prowadzące do niego), natomiast w przypadku dwóch najwyższych został on bardzo pomysłowo wkuty i wbudowany w istniejące wcześniej fasady. Zachowały się nawet fragmenty niewielkich „mostków” zbudowanych w odstępach między grobowcami.

Dziedziniec przed Grobowcem z 17 pochówkami
Dziedziniec wraz z biklinium przed Grobowcem z 17 pochówkami
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.