Grobowiec Unejszu

Najdalej na południe wysuniętym grobowcem nekropoli urzędników królewskich jest tzw. Grobowiec Unejszu, leżący powyżej opisanego wcześniej Grobowca z 17 Pochówkami, dokładnie naprzeciw Ulic Fasadowych.

Początek nekropoli urzędników królewskich. Pierwszy od prawej - Grobowiec Unejszu
Początek nekropoli urzędników królewskich. Pierwszy od prawej – Grobowiec Unejszu
Grobowiec Unejszu
Grobowiec Unejszu

Dzięki znalezionej w nim jeszcze w XIX wieku inskrypcji jest to jeden z nielicznych grobowców w Petrze ze znanym nam z imienia właścicielem. Unejszu był prawdopodobnie najważniejszym urzędnikiem (zarządcą) na dworze królowej Szukajlat II, żony króla Malichusa II (40-70 n.e.), pełniącej przez kilka lat po śmierci męża funkcję regentki w imieniu małoletniego syna i następcy tronu Rabbela II (70-106 n.e.).

Fasada tego grobowca, usytuowana na niewielkim podium, posiada charakterystyczny wygląd nabatejskiego grobowca typu Hegra z dwoma bocznymi pilastrami podtrzymującymi podwójne belkowanie zwieńczone attyką z przedstawieniem rozchodzących się na zewnątrz schodków.

Bogato dekorowane wejście do Grobowca Unejszu
Bogato dekorowane wejście do Grobowca Unejszu

Na dekorację reprezentacyjnego wejścia składają się wewnętrzne pilastry podtrzymujące podwójny architraw zwieńczony gzymsem, ramę zewnętrzną stanowią zaś filary powstałe przez połączenie pilastrów z ćwierćkolumnami, posiadające kapitele nabatejskie i dźwigające architraw zwieńczony trójkątnym przyczółkiem.

Kapitel nabatejski zdobiący fasadę Grobowca Unejszu
Kapitel nabatejski zdobiący fasadę Grobowca Unejszu

Dekorację wejścia uzupełniają trzy konsole pod akroteriony. We wnętrzu grobowca wykuto jedenaście nisz, w których składano zmarłych. Oprócz Unejszu w kompleksie tym pochowani zostali również inni członkowie jego rodziny z drugiej połowy I wieku n.e.

Grobowiec Unejszu jest też interesujący jako rzadki przykład całego nabatejskiego kompleksu grobowego składającego się z grobowca właściwego, wykutego w skale otwartego dziedzińca otoczonego z dwóch stron portykami (niestety niezachowanymi do naszych czasów), cysterny na wodę oraz tryklinium.

Dziedziniec przed Grobowcem Unejszu. Po lewej widoczne wejście do tryklinium oraz schody prowadzące do cysterny
Dziedziniec przed Grobowcem Unejszu. Po lewej widoczne wejście do tryklinium oraz schody prowadzące do cysterny

Wejście do tego ostatniego znajduje się po północnej stronie dziedzińca, na lewo od wejścia do komory grobowej (kiedy stoimy przed nią). Tryklinium miało wymiary ok. 7 × 10 m i w późniejszym okresie (zapewne III-IV w. n.e.) zostało wykorzystane jako grobowiec, o czym świadczą wykute w jego tylnej ścianie nisze.

Grobowiec Unejszu (po prawej) oraz Grobowiec nr 808 (po lewej)
Grobowiec Unejszu (po prawej) oraz Grobowiec nr 808 (po lewej)

Pod sam grobowiec Unejszu można podejść niewyraźną i stromą ścieżką, prowadzącą bezpośrednio spod jego podstawy, lub znacznie łatwiejszą, ale za to dłuższą, prowadzącą spod tzw. Grobowca Urny (patrz opis: Nekropola Królewska).
Idąc dalej w stronę teatru widzimy po prawej stronie kolejny bardzo dobrze zachowany grobowiec w typie Hegra (nr 808) o podobnej do Grobowca Unejszu dekoracji, ale o nieco większych rozmiarach fasady. Za nim znajdują się kolejne fasady, w różnych typach, wśród których wyróżniają się pylonowy grobowiec nr 780 oraz kolejny grobowiec w typie Hegra nr 778.

DSC_7203
Grobowiec pylonowy nr 780 (po lewej) i wykuty powyżej niego na prawo grobowiec nr 778
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.