Teatr III

Powyżej skalnej ściany ponad widownią dostrzec można jeszcze pozostałości jednego z głównych kanałów dostarczających wodę do centrum Petry, natomiast w skalnych wnękach widoczne są grobowce, które ostały się w trakcie przygotowywania tego terenu pod budowę teatru.

Teatr w Petrze
Teatr w Petrze

To, wydawać by się mogło barbarzyńskie zniszczenie w trakcie budowy teatru istniejących tu wcześniejszych grobowców fasadowych, ma dziś dla nas bardzo istotne znaczenie. Możemy dzięki temu z całą pewnością stwierdzić (mając na uwadze datę budowy teatru), że grobowce z nekropoli wokół teatru, a więc również te, które się zachowały, pochodzą z I w. p.n.e., a zapewne nawet z jego początków, gdyż raczej nie niszczono by dopiero co wybudowanych fasad. Jest to jeden z dość istotnych elementów układanki, z jaką mają obecnie do czynienia archeolodzy głowiący się nad kwestią datowania nabatejskich grobowców fasadowych.

Skalne grobowce w pobliżu teatru
Skalne grobowce w pobliżu teatru

Idąc dalej wzdłuż doliny Wadi Musa, która przy teatrze zmienia kierunek na północny, po lewej stronie mijamy kolejne grobowce, wśród których znajdują się również prawie całkowicie wycięte ze skały.

Skalne pomieszczenia naprzeciw teatru
Skalne pomieszczenia naprzeciw teatru
Wejście do jednego ze skalnych pomieszczeń
Wejście do jednego ze skalnych pomieszczeń

Po prawej stronie natomiast widoczne są obszerne kompleksy pomieszczeń, czasami fantastycznie ozdobione naturalnym kolorem skały, których przeznaczenie nie zostało jeszcze w sposób satysfakcjonujący wyjaśnione. Z jednej strony uważa się je za kompleksy mieszkalne (podobne do tzw. Domu Doroteosa na zachodnim zboczu Al-Chubta), z drugiej zaś wskazuje na istnienie tuż obok najważniejszej nekropoli Petry – nekropoli królewskiej, co sprawia, że rozsądniejszym wydaje się propozycja uznania tych kompleksów za sklepy lub magazyny. Na ich gospodarczo-handlowe znaczenie dodatkowo wskazuje istnienie znajdującego się obok teatru.

Miejsce gdzie kończy się Trasa nr 1
Miejsce gdzie kończy się Trasa nr 1

Trasę nr 1 kończymy przy widocznych z prawej strony schodach prowadzących do nekropoli królewskiej. Wycieczkę możemy kontynuować w kierunku centrum miasta (Trasa nr 2) lub w kierunku wykutych w skale potężnych grobowców królewskich (Trasa nr 4).

Widok w stronę Grobowca Urny i nekropoli królewskiej
Widok w stronę Grobowca Urny i nekropoli królewskiej
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.