Teatr

Po kolejnych kilkudziesięciu metrach dochodzimy do teatru.

Teatr w Petrze
Teatr w Petrze

Już na pierwszy rzut oka widać, że budowla ta przerwała bieg istniejącej tu niegdyś nekropoli. I rzeczywiście, jeśli spojrzymy w górę, zauważymy, że w trakcie wykuwania w skale widowni teatru zniszczono znajdujące się w tym miejscu grobowce, po których zostały jedynie niewielkie fragmenty komór grobowych widoczne teraz jako skalne nisze.

Pozostałości komór grobowych powyżej widowni teatru
Pozostałości komór grobowych powyżej widowni teatru

Niektórzy z podróżników docierających jeszcze w XIX wieku do Petry błędnie widzieli w nich loże honorowe, zapewne pod wpływem porównania do znanych im wtedy ówczesnych teatrów.

Grobowce zniszczone w trakcie budowy teatru
Grobowce zniszczone w trakcie budowy teatru

Początkowo uważano, że teatr w Petrze powstał dopiero w czasach rzymskich (czyli po roku 106 n.e.) i stanowił niejako wkład Rzymian w architektoniczny rozwój miasta. Dopiero przeprowadzone przez archeologów amerykańskich w latach ’60 ubiegłego stulecia badania wykazały, że teatr ten, mimo iż wybudowany według zasad architektury rzymskiej, wzniesiony został już za rządów króla Aretasa IV, gdzieś pomiędzy 4 r. p.n.e. a 27 r. n.e., kiedy to skalne miasto przeżywało szczyt swojego rozwoju gospodarczego. Później jednak przynajmniej dwukrotnie był przebudowywany: pierwszy raz zapewne w okresie panowania króla Malichusa II (40–70 n.e.), drugi raz po zajęciu Petry przez Rzymian w 106 r. n.e. Teatr w Petrze został całkowicie zniszczony w trakcie potężnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło miasto w roku 363 n.e., a jego fragmenty wykorzystano później przy budowie niektórych kompleksów w okresie bizantyjskim.

Teatr w Petrze
Teatr w Petrze
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.