Nimfeum

Wędrując od strony teatru dalej w dół doliną Wadi Musa, po prawej stronie ujrzymy wkrótce wspaniałe fasady monumentalnych grobowców, uważanych za miejsca pochówków nabatejskich królów. Informacje na ich temat znajdują się w opisie Trasy nr 4: Centrum miasta (część północna): Świątynia Uskrzydlonych Lwów – Kościół chrześcijański – Nekropola Królewska.

Nekropola królewska w Petrze
Nekropola królewska w Petrze

Na wysokości pierwszego grobowca królewskiego – Grobowca Urny – Wadi Musa skręca pod kątem prostym w kierunku zachodnim. Od tego miejsca zaczyna się centrum starożytnej Petry. Tu także brała swój początek główna i zarazem najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, biegnąca na linii wschód-zachód, która obecnie nazywana jest Ulicą Kolumnową. Wzdłuż niej po obu stronach wznosiły się okazałe budowle użyteczności publicznej takie jak np. świątynie.

Wadi Musa na wysokości Grobowca Urny
Wadi Musa na wysokości Grobowca Urny

Zanim jednak dojdziemy do zachowanego fragmentu brukowania Ulicy Kolumnowej, na jej wschodnim krańcu po prawej (północnej) stronie, zwróćmy uwagę na pozostałości znajdującego się w cieniu największego w okolicy drzewa i wybudowanego na planie półokręgu Nimfeum.

Nimfeum
Nimfeum

Była to miejska fontanna dedykowana nimfom wodnym, podobna zapewne do wielu znanych z innych miast hellenistycznych i rzymskich przykładów tego typu budowli (wspaniale zachowane nimfeum można podziwiać m.in. w antycznej Gerazie – dzisiejszym Dżarasz – w Jordanii).

Nimfeum w Gerazie (dzisiejsze Jerash w Jordanii)
Nimfeum w Gerazie (dzisiejsze Dżarasz w Jordanii)

Niestety ponieważ nie prowadzono tu jeszcze badań archeologicznych, nie wiemy, kiedy dokładnie wzniesiono petrejskie nimfeum, a także jak w rzeczywistości ono wyglądało.

Ruiny "świątyni"? na przeciw Nimfeum
Ruiny „świątyni”? naprzeciw Nimfeum

Naprzeciw fontanny, po drugiej stronie ścieżki, którą idziemy, znajdują się ruiny kolejnego budynku, z widocznymi pozostałościami frontowych kolumn (tetrastylos?). Jedna z zaproponowanych teorii co do funkcji tej struktury zakłada, że było to tzw. Południowe Nimfeum. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że są to pozostałości jakiejś niewielkiej świątyni leżącej u wejścia do centrum miasta.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.