Górny Rynek

Idąc dalej w kierunku zachodnim mijamy po lewej stronie monumentalne schody prowadzące na tzw. Górny Rynek. Skąd wzięła się ta nazwa?Jeśli przyjrzymy się z góry terenowi położonemu na południe od Ulicy Kolumnowej, dostrzeżemy trzy prostokątne puste przestrzenie.

Rynki: górny, środkowy i dolny. Widok od strony wschodniej
Rynki: górny, środkowy i dolny. Widok od strony wschodniej

Pierwszej identyfikacji i wstępnej interpretacji tych „skalnych dziedzińców” podjęli się w roku 1921 trzej niemieccy badacze – W. Bachman, T. Wiegand i C. Watzinger, którzy uważali, że właśnie tu znajdowało się centrum handlu nabatejskiej Petry, istniejącej i świetnie prosperującej głównie dzięki wymianie handlowej. Uczeni wydzielili te trzy „dziedzińce”, nazywając je Rynkami: Górnym (do którego prowadzą z Ulicy Kolumnowej wspomniane monumentalne schody), Środkowym i Dolnym.

Górny Rynek. Widok od strony północnej
Górny Rynek. Widok od strony północnej

Swoje przypuszczenia oparli nie na wynikach badań archeologicznych, ale na intuicji, która podpowiadała im, że te ogromne otwarte przestrzenie musiały służyć jako miejskie centra handlu – agory. Ponieważ później nie prowadzono tu żadnych badań wykopaliskowych, pogląd o handlowym charakterze tego miejsca oraz nazwy rynków przetrwały w literaturze praktycznie aż do końca XX w. Dopiero w roku 2009 amerykańscy archeolodzy z Brown University rozpoczęli w obrębie Górnego Rynku pierwsze badania sondażowe, wsparte geofizyczną prospekcją terenu.

Górny Rynek. Widok od strony zachodniej
Górny Rynek. Widok od strony zachodniej

Badanie te wykazały, że przynajmniej w części północnej (najbliższej Ulicy Kolumnowej) teren był wybrukowany, a poniżej brukowania znajduje się skomplikowany system hydrotechniczny, gromadzący (potężna cysterna) i rozprowadzający (podziemne kanały) wodę. Ponieważ jak do tej pory nie stwierdzono tu pozostałości żadnej wolnostojącej budowli (np. świątyni), wydaje się, iż rzeczywiście w tym miejscu mamy do czynienia z obszernym dziedzińcem, być może czymś w rodzaju rzymskiego forum lub hellenistycznej agory.

Schody prowadzące na Górny Rynek od strony Ulicy Kolumnowej
Schody prowadzące na Górny Rynek od strony Ulicy Kolumnowej. Po prawej stronie widoczne pozostałości Łuku Trajana

Poniżej schodów prowadzących na Górny Rynek znaleziono również fragment inskrypcji, dzięki której wiemy, że w tym miejscu stał niegdyś łuk triumfalny dedykowany cesarzowi Trajanowi w roku 114 n.e.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.