Ulica Kolumnowa

Zachowany fragment Ulicy Kolumnowej ma 6 m szerokości i ok. 250 m długości. Główna arteria Petry (cardo) wybrukowana była płaskimi płytami kamiennymi – większymi i bardziej regularnymi od strony wschodniej, mniejszymi i bardziej zróżnicowanymi od zachodu.

Ulica Kolumnowa
Ulica Kolumnowa

Wzdłuż ulicy po obu stronach biegły podniesione o dwa stopnie chodniki, na których stały kolumny z jońskimi kapitelami (stąd współczesna nazwa ulicy). Część kolumn podniesiono i zrekonstruowano w trakcie prac renowacyjnych prowadzonych tu na przełomie lat ’50 i ’60 ubiegłego stulecia.

Zrekonstruowane kolumny
Zrekonstruowane kolumny południowego portyku

Dzięki przeprowadzonym badaniom archeologicznym wiemy, że kamienne brukowanie Ulicy Kolumnowej powinno być datowane albo na koniec I wieku p.n.e. albo na początek I wieku n.e. Okazało się również, że pod widocznymi dzisiaj fragmentami brukowanej ulicy znajdują się ślady wcześniejszych żwirowych traktów pochodzących nawet z końca IV i początku III wieku p.n.e. Te dane potwierdzone zostały również przez prowadzone ostatnio prace w ramach projektu Early Petra (Początki Petry). Dzięki temu możemy dziś uważać, iż początki cardo – Ulicy Kolumnowej – sięgają końca IV wieku p.n.e.

Ulica Kolumnowa
Ulica Kolumnowa

Przy schodach prowadzących na Górny Rynek zwróćmy również uwagę na pozostałości niewielkich pomieszczeń, prawdopodobnie sklepów, datowanych na okres od końca I w. n.e. po czasy bizantyjskie. Na zewnętrznej ścianie jednego z nich odkryto inskrypcję z dedykacją dla cesarza Dioklecjana, datowaną na ok. 283 r. n.e.

Sklepy przy wejściu na Górny Rynek
Sklepy przy wejściu na Górny Rynek

Naprzeciw sklepów i stojących przed nimi kolumn południowego portyku ulicy, po północnej (prawej) stronie widzimy współcześnie uregulowane koryto Wadi Musa, a za nim ruiny budowli, którą określa się jako bizantyjską twierdzę.

Uregulowane koryto Wadi Musa oraz pozostałości "bizantyjskiej twierdzy"
Uregulowane koryto Wadi Musa oraz pozostałości „bizantyjskiej twierdzy”

Idąc dalej główną ulicą Petry, warto od czasu do czasu odwrócić się, by podziwiać widoczne stąd jak na dłoni wspaniałe fasady grobowców nekropoli królewskiej.

Ulica Kolumnowa. Widok od strony zachodniej
Ulica Kolumnowa. Widok od strony zachodniej
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.