Brama Łukowa

Schody prowadzące w kierunku Ulicy Kolumnowej
Schody łączące Ulicę Kolumnową z „Wielką Świątynią”

Wróćmy jednak do Ulicy Kolumnowej, która od strony zachodniej zamknięta była potężną bramą o trzech przejściach. Zanim jednak przyjrzymy się samej bramie, zwróćmy uwagę na znajdujące się po lewej (południowej) stronie schody, które przed wybudowaniem monumentalnych propylejów stanowiły główne wejście do kompleksu „Wielkiej Świątyni”. Jeśli zdecydujemy się je pokonać, staniemy przed kompleksem łaźni wybudowanych po rzymskiej aneksji Petry w roku 106 n.e., planem nawiązujących oczywiście do typowych term rzymskich. Ich centrum stanowiła rozległa palestra, z której korytarzem przechodziło się do apodyterium (szatnia) a następnie do właściwych pomieszczeń łaźni czyli frigidarium, tepidarium i caldarium.

Kompleks łaźni rzymskich
Kompleks łaźni rzymskich

Gdy ponownie wrócimy na Ulicę Kolumnową, staniemy przed potężną bramą, która obecnie nazywana jest Bramą Łukową. Swym rozplanowaniem oraz wyglądem przypomina rzymskie łuki triumfalne, jak na przykład wspaniały Łuk Hadriana w pobliskim antycznym mieście Geraza (Dżarasz). Brama Łukowa prowadzi na rozległy temenos (święty okręg) wokół świątyni Kasr al-Bint Firaun.

Brama Łukowa
Brama Łukowa. W głębi widoczna świątynia Kasr al-Bint Firaun
Brama Łukowa. W głębi widoczne schody prowadzące do "Wielkiej Świątyni"
Brama Łukowa. W głębi widoczne schody prowadzące do „Wielkiej Świątyni”

Jak wykazały badania wykopaliskowe, prowadzone tu w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia przez zespół brytyjskich archeologów pod kierunkiem Petera Parra, widoczna obecnie Brama Łukowa powstała już po wybrukowaniu Ulicy Kolumnowej, prawdopodobnie pod koniec I bądź na początku II w. n.e. Wzniesiono ją w miejscu, gdzie stała wcześniejsza brama, zapewne z końca I w. p.n.e. Jak wspomniano powyżej, brama posiadała trzy przejścia, z których środkowe było szersze od bocznych. Od strony Ulicy Kolumnowej przejścia flankowane były wolno stojącymi kolumnami ustawionymi na nieco wysuniętych do przodu piedestałach, od zachodu natomiast zamiast kolumn dekorowały ją półkolumny.

Fragment dekoracji reliefowej zdobiącej Bramę Łukową
Fragment dekoracji reliefowej zdobiącej Bramę Łukową

Brama Łukowa była bogato zdobiona, między innymi niewielkimi panelami z wyrzeźbionymi ornamentami geometrycznymi, roślinnymi, a nawet wizerunkami bóstw (niestety w dużej mierze zniszczonymi przez ikonoklastów), których przykłady dotrwały do naszych czasów. W pobliżu bramy archeolodzy znaleźli popiersie przedstawiające nabatejskiego boga Duszarę lub egipskiego Serapisa, które prawdopodobnie kiedyś zdobiło szczyt Barmy Łukowej. Obecnie możemy je podziwiać w muzeum znajdującym się w nowym budynku w centrum Petry.

Popiersie przedstawiające Duszarę lub Serapisa
Popiersie przedstawiające Duszarę lub Serapisa
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.