Temenos

Po północnej i południowej stronie bramy dostrzec można pozostałości dwóch wyglądających jak wieże struktur, których przeznaczenie nie zostało jeszcze do tej pory w pełni wyjaśnione, choć niektórzy badacze wiążą je z bliżej nieokreślonymi uroczystościami religijnymi odbywającymi się w świętym okręgu (temenosie).

Brama Łukowa. Widok od strony Temenosu
Brama Łukowa. Widok od strony Temenosu

Za południową „wieżą” znajdują się ruiny trzech przykrytych sklepieniami pomieszczeń interpretowanych jako łaźnie bizantyjskie.

Pozostałości łaźni
Pozostałości łaźni bizantyjskich

Przekraczając Bramę Łukową zwróćmy uwagę na znajdującą się za nią i powyżej, po południowej (lewej) stronie, niewielką, odsłoniętą nie tak dawno przez archeologów budowlę, która była prawdopodobnie rzymską świątynią dedykowaną ubóstwionym cesarzom. Można do niej dojść wydeptaną przez turystów ścieżką.

Mała Świątynia
Mała Świątynia

W trakcie prowadzonych tu badań pod kierunkiem S. K. Reid, badacze amerykańscy ustalili, że świątynia, zbudowana w II wieku n.e., wzniesiona została na niewysokim podium, na które wchodziło się po schodach prowadzących od strony temenosu (północnej). Poprzedzona ona była niewielkim przedsionkiem, którego fasadę zdobiło sześć kolumn zwieńczonych korynckimi kapitelami. Cella świątyni wybudowana była na planie kwadratu o boku 14,62 m. W jej wnętrzu znajdowały się podia, na których stały prawdopodobnie posągi cesarzy rzymskich.

Mała Świątynia
Mała Świątynia. Widok od strony przedsionka

Na zachód od Bramy Łukowej rozciąga się wybrukowany niegdyś w całości wapiennymi płytami temenos – święty okręg – o wymiarach ok. 100 × 180 m, ciągnący się na linii wschód-zachód.

Temenos – okręg świątynny
Temenos – okręg świątynny

W trakcie prowadzonych tu w latach ’60 ubiegłego stulecia badań archeolodzy odkryli dużą ilość reliefów i płaskorzeźb, które niegdyś zdobiły budowle w centrum Petry. Część z tych architektonicznych dekoracji zobaczyć można zaraz za Bramą Łukową (po lewej stronie), pozostałe znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Ammanie.

Pozostałości dekoracji architektonicznych znalezionych w obrębie temenosu
Pozostałości dekoracji architektonicznych znalezionych w obrębie temenosu
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.