Okolice Ed-Deir

Fasada Ed-Deir sprawia wrażenie samotnie stojącej pośród nagich skalnych szczytów. Niemniej jeśli uważniej przyjrzeć się najbliższej okolicy, obraz nieco się zmienia. W przeszłości, co potwierdziły badania prowadzone przez niemieckich archeologów pod kierunkiem Manfreda Lindnera, cały płaskowyż wyglądał nieco inaczej.

Okolice Ed-Deir. Zwróćcie uwagę na tajemniczy okrąg w lewym dolnym rogu
Okolice Ed-Deir

Do dziś dostrzec można pozostałości ołtarzy (najbliższy przed ścianą blokującą wejście na szczyt fasady Ed-Deir), licznych skalnych nisz, cystern gromadzących wodę, trykliniów, czy wreszcie pomieszczeń wykorzystywanych jako mieszkania, magazyny oraz innych najrozmaitszych struktur o nie do końca wyjaśnionym przeznaczeniu.

Nisze, skalne wnęki i pozostałości widowni (?) w okolicy Ed-Deir
Nisze, skalne wnęki i pozostałości widowni (?) w okolicy Ed-Deir

Wszystko to zdaje się potwierdzać teorię o wykorzystaniu przez Nabatejczyków całego płaskowyżu Ed-Deir jako otwartego sanktuarium bądź jako ważnego miejsca kultu.

Ścieżki prowadzące do punktów widokowych na płaskowyżu Ed-Deir
Ścieżki prowadzące do punktów widokowych na płaskowyżu Ed-Deir
Nisza z przedstawieniami bogini Tyche/Fortuny
Nisza z przedstawieniami bogini Tyche/Fortuny

Po krótkim odpoczynku przed fasadą Ed-Deir warto udać się na jedną z licznych platform widokowych, by kontemplować wspaniałe widoki w stronę Wadi Araba lub Góry Aarona. Jednym z najlepszych miejsc do tego celu jest skała znajdująca się dokładnie naprzeciw fasady Ed-Deir. Po drodze na szczyt warto na chwilę zajrzeć do wykutego w skale ogromnego prostokątnego pomieszczenia, na którego tylnej ścianie wykuta została nisza w formie podwójnej architektonicznej oprawy wejścia. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na znajdujące się powyżej zewnętrznych pilastrów reliefy przedstawiające popiersia postaci z rogami obfitości – prawdopodobnie są to przedstawienia bogini Tyche/Fortuny.

Widok w stronę Góry Aarona
Widok w stronę Góry Aarona

Stojąc na szczycie skały/punktu widokowego, dostrzec możemy na południu górujący nad wszystkim szczyt Góry Aarona z bielejącą na szczycie kopułą meczetu. Patrząc na zachód, przy dobrej widoczności zobaczymy pustynię Negew rozciągającą się za Wadi Araba, natomiast obracając się ku wschodowi, jak na dłoni widzimy cały kompleks Ed-Deir. Dysponując czasem, można jeszcze podejść do kolejnych punktów widokowych, bardzo wyraźnie oznaczonych powiewającymi flagami oraz reklamowymi banerami.

Widok w stronę Wadi Araba
Widok w stronę Wadi Araba
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.