Świątynia Uskrzydlonych Lwów

Spacer rozpoczynamy przy muzeum i centrum turystycznym w Petrze. Kierując się początkowo w stronę Kasr al-Bint, przed mostem skręcamy w lewo i idziemy wzdłuż Wadi Musa do widocznych po lewej ręce pozostałości tzw. Świątyni Uskrzydlonych Lwów.

Świątynia Uskrzydlonych Lwów. Widok z al-Habis
Świątynia Uskrzydlonych Lwów. Widok z al-Habis

Świątynia ta jest jedną z najdłużej badanych przez archeologów i chyba najlepiej poznaną nabatejską budowlą w Petrze. Od ponad trzydziestu lat wykopaliska w tym miejscu prowadzą uczeni amerykańscy, przez długi czas kierowani przez Philipa Hammonda, a obecnie pracujący pod nadzorem Christophera A. Tuttle. W ciągu wielu lat badań odsłonili oni, prócz samej świątyni, wiele przyległych pomieszczeń mieszkalnych i warsztatów, co dało nam po raz pierwszy możliwość poznania prawie całego nabatejskiego kompleksu świątynnego w Petrze. Jak zatem wyglądał kompleks Świątyni Uskrzydlonych Lwów w Petrze?

Świątynia Uskrzydlonych Lwów. Widok od strony "Wielkiej Świątyni"
Świątynia Uskrzydlonych Lwów. Widok od strony „Wielkiej Świątyni”

Od strony cardo (dziś: Ulica Kolumnowa) poprzez most zawieszony nad Wadi Musa dochodziło się do monumentalnych propylei (bramy) flankowanych po obu stronach pojedynczymi portykami. Dalej korzystając z na przemian ciągnących się schodów i podestów podążano w kierunku głównego budynku świątyni. Fasadę świątyni tworzyły dwie potężne kolumny stojące pomiędzy antami (distylos in antis). Zarówno kolumny jak i anty zwieńczone były kapitelami w typie koryncko-nabatejskim, dodatkowo anty dekorowane były reliefami przedstawiającymi m.in. ludzkie popiersia oraz pochodnie. Powyżej znajdował się fryz tryglifowo-metopowy w typowej dla Nabatejczyków formie z okrągłymi metopami.

Wnętrze Świątyni Uskrzydlonych Lwów
Wnętrze Świątyni Uskrzydlonych Lwów
Wnętrze Świątyni Uskrzydlonych Lwów
Wnętrze Świątyni Uskrzydlonych Lwów

Wnętrze świątyni składało się z dwóch części: przedsionka oraz celli na planie kwadratu o boku 17,4 m. Z przedsionka do celli prowadziło monumentalne wejście o szerokości ponad 4 m. Wnętrze celli zaskakuje swoim bogactwem. Ściany dekorowane były półkolumnami oraz znajdującymi się pomiędzy nimi niszami, w których kiedyś ustawiano kamienne betyle symbolizujące bóstwa. Dodatkowo wzdłuż ścian wschodniej i zachodniej stoją rzędy pięciu wolno stojących kolumn. I wreszcie w północnej części celli znajduje się ołtarz – niewielka podwyższona platforma (motab) otoczona dwunastoma kolumnami, na którą prowadziły schodki po obu stronach jej południowej krawędzi. W tylnej części ołtarza znajduje się niewielka krypta, przeznaczona zapewne do przechowywania sprzętów wykorzystywanych w trakcie obrzędów kultowych.

Wnęka w tylnej części ołtarza
Wnęka w tylnej części ołtarza

Całe wnętrze było pokryte tynkiem i fantazyjnie pomalowane. Początkowo dekoracja malarska nawiązywała do motywów grecko-rzymskich, takich jak postacie ludzkie, delfiny, motywy roślinne i geometryczne. W początkach II wieku n.e., gdy świątynię przebudowano, zastąpiono ją ornamentacją geometryczną.

Ołtarz w celli Świątyni Uskrzydlonych Lwów
Ołtarz w celli Świątyni Uskrzydlonych Lwów

W trakcie badań świątyni znaleziono również niespotykane nigdzie indziej kapitele, które kiedyś wieńczyły kolumny stojące wokół ołtarza. Składały się one z dwóch części – górnej i dolnej – mających formę okrągłych kamiennych bębnów. Dolna część dekorowana jest typowymi koryncko-nabatejskimi motywami z liśćmi akantu, natomiast dekoracja górnej części to specyficzna kompozycja kwiatów, sosnowych szyszek, gałęzi palmowych przeplatanych wicią oraz motywy uskrzydlonych lwów leżących na łożu z rozłożonych liści akantu. Od dekoracji tych właśnie kapiteli wziął nazwę cały kompleks.

Świątynia Uskrzydlonych Lwów
Świątynia Uskrzydlonych Lwów
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.