Kościół wczesnochrześcijański

Około 150 m na wschód od Świątyni Uskrzydlonych Lwów znajdują się pozostałości pochodzącej z okresu bizantyjskiego największej w Petrze bazyliki chrześcijańskiej (kościoła), odkrytej i badanej w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, między innymi przez polskich archeologów Zbigniewa Fiemę i Tomasza Waliszewskiego.

Wejście do kompleksu kościoła wczesnochrześcijańskiego
Wejście do kompleksu kościoła wczesnochrześcijańskiego

Obecnie bazylika jest częściowo przykryta dachem, by chronić niezwykle cenne mozaiki znalezione w jej obrębie. W trakcie prowadzonych tu badań archeologicznych ustalono, że bazylika powstała w drugiej połowie V w. n.e., w miejscu wcześniejszej, nabatejskiej zabudowy mieszkalnej, której początki datowane są na I w. n.e.

Atrium z widocznym po prawej wejściem do kościoła
Atrium z widocznym po prawej stronie wejściem do kościoła

Do kompleksu wchodzimy obecnie od strony południowej poprzez niewielkie wejście prowadzące na kolumnowy dziedziniec (atrium), z którego następnie dostać się można do wnętrza bazyliki. Bazylika o wewnętrznych wymiarach 23,21 × 15,35 m (ich stosunek wynosi 3:2) początkowo składała się z szerokiej centralnej nawy zakończonej apsydą oraz dwóch węższych naw po bokach, z niewielkimi prostokątnymi pomieszczeniami (pastoforia) od strony wschodniej.

Wnętrze kościoła
Wnętrze kościoła

Nawy boczne oddzielone były od nawy głównej dwoma rzędami kolumn. Przy budowie bazyliki wykorzystano wiele wcześniejszych, nabatejskich i rzymskich elementów architektonicznych, pochodzących zapewne z budowli zniszczonych w trakcie trzęsienia ziemi z roku 363 n.e.

Kapitel pochodzący z wcześniejszej zabudowy
Kapitel pochodzący z wcześniejszej zabudowy

W zachodniej i środkowej części nawy południowej (po prawej stronie) odkryto duży fragment wspaniałej mozaiki podłogowej (o wymiarach 23,2 × 3,3 m.) przedstawiającej w prostokątnych lub kolistych medalionach postacie zwierzęce (między innymi lwy, niedźwiedzie, jelenie, ptaki i ryby) oraz personifikacje Ziemi, Oceanu i Czterech Pór Roku. Z tego powodu mozaikę tą nazwano Mozaiką Mistrza Czterech Pór Roku.

Mozaika Mistrza Czterech Pór Roku
Mozaika Mistrza Czterech Pór Roku

Pierwsza bazylika poprzedzona była przedsionkiem, do którego wchodziło się z niewielkiego dziedzińca. Naprzeciw bazyliki, po przeciwnej stronie dziedzińca, znajdował się portyk kolumnowy oraz rząd trzech pomieszczeń, z których środkowe pełniło rolę baptysterium, czyli miejsca, gdzie chrzczono wiernych. Obecnie wejście do baptysterium znajduje się przy północno-wschodnim narożniku atrium. Zwróćmy tu uwagę na znajdujący się w podłodze zbiornik na planie krzyża, w którym chrzczono osoby dorosłe (poprzez całkowite zanurzenie w wodzie) oraz na niewielkie okrągłe naczynie służące do chrztu niemowląt i małych dzieci. Pierwotnie chrzcielnice zadaszone były czymś w rodzaju baldachimu wspartego na czterech narożnych kolumnach.

Baptysterium
Baptysterium

Z pomieszczenia przed baptysterium pochodzi wspaniale zachowana dekoracja architektoniczna z czasów nabatejskich, tworząca zapewne niegdyś obramowanie dla niszy, być może z wizerunkiem bóstwa. Obecnie dekorację tę można podziwiać w nowym oddziale Muzeum Narodowego w Ammanie.

Obszar na północ od kościoła
Obszar na północ od kościoła

Od strony północnej do bazyliki przylegał szereg pomieszczeń zapewne o przeznaczeniu mieszkalnym, z których dwa niewielkie przejścia prowadziły do północnej nawy bazyliki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.