Świątynia Uskrzydlonych Lwów II

Petra.102
Nabatejski idol znaleziony w Świątyni Uskrzydlonych Lwów

W trakcie wykopalisk prowadzonych we wnętrzu celli archeolodzy natrafili także na niezwykle interesujący przykład nabatejskiego kamiennego idola, z inskrypcją dedykującą go bogini: Hayyan, syn Nybat(a) dedykuję bogini… I choć nie wiemy, jakiej bogini dotyczy dedykacja, to dzięki inskrypcji możemy być prawie pewni, że świątynia poświęcona była bóstwu żeńskiemu. Badacze wskazują w tym przypadku na dwie najważniejsze nabatejskie boginie: Allat bądź Al-Uzzę, które utożsamiane były później z egipską boginią Izydą oraz grecką Afrodytą.

 

Korytarz biegnący wokół ołtarza Świątyni Uskrzydlonych Lwów
Korytarz biegnący wokół ołtarza Świątyni Uskrzydlonych Lwów

Cella otoczona była z trzech stron biegnącymi wzdłuż jej ścian wąskimi korytarzami. Z korytarza zachodniego dostać się można było do niewielkiego pomieszczenia pełniącego zapewne rolę skarbca świątynnego. Archeolodzy znaleźli tu m.in. dużą ilość przedmiotów z żelaza i brązu, wśród których na szczególną uwagę zasługuje niewielka figurka przedstawiająca egipskiego boga Serapisa.

Skarbiec świątynny
Skarbiec świątynny

Poniżej przedsionka archeolodzy natrafili na przeszło 1000 fragmentów marmuru we wszystkich stadiach obróbki, od surowych po całkowicie gotowe, przygotowane do przyozdabiania świątyni. Wśród marmurowych kawałków znaleziono również trzy fragmenty z nabatejską inskrypcją, która wymienia 37 rok panowania króla Aretasa IV. Czy możemy zatem uznać, że świątynia powstała przed 19 sierpnia 27 lub 28 roku n.e.? Niestety badacze nie są do końca przekonani i wskazują raczej na I wiek p.n.e. (co wydaje się bardziej prawdopodobne) lub na początek II wieku n.e. (zapewne jednak była to tylko wspomniana przebudowa świątyni).

Pomieszczenia gospodarcze Świątyni uskrzydlonych Lwów
Pomieszczenia gospodarcze Świątyni Uskrzydlonych Lwów

Oprócz samego budynku świątyni, jak wcześniej wspomniano, odsłonięto również kompleks pomieszczeń położonych na północny-wschód od niego (widoczne obecnie powyżej świątyni). Pomieszczenia te powstały nieco później niż sama świątynia, ale niewątpliwie były z nią związane. Na północ od świątyni znajduje się jeszcze duży, prawie kwadratowy w planie dziedziniec (tzw. Dziedziniec Północny), posiadający z trzech stron kamienne ławy. Wejście na dziedziniec prowadziło od strony wschodniej poprzez bramę flankowaną podwójnymi kolumnami. Mimo iż archeolodzy nie są pewni co do przeznaczenia tego dziedzińca, skojarzenie go z nabatejskimi trykliniami, gdzie odbywały się uczty ku czci bogów, wysuwa się na pierwsze miejsce.

Tzw. Dziedziniec Północny
Tzw. Dziedziniec Północny

Kompleks Świątyni Uskrzydlonych Lwów funkcjonował do 19 maja 363 r. kiedy to silne trzęsienie ziemi obróciło go w kompletną ruinę. Z późniejszego okresu potwierdzone zostały jedynie ślady krótkotrwałego, czasowego użytkowania budowli, które kończą się wraz z kolejnym potężnym trzęsieniem ziemi w 747 r.
Stojąc powyżej Świątyni Uskrzydlonych Lwów przyjrzyjmy się jeszcze raz znajdującemu się po drugiej stronie Wadi Musa kompleksowi „Wielkiej Świątyni”. Zwróćmy uwagę na zupełnie odmienny charakter tych budowli. Jak na dłoni widać stąd, iż budowla na przeciw nas musiała pełnić inną funkcję niż sakralną.

Tzw. Pałac Królewski
Tzw. Pałac Królewski

Na wschód od Świątyni Uskrzydlonych Lwów znajdują się pozostałości budowli, którą T. Bachmann określił jako Pałac Królewski. Dotychczas nie podjęto tu jednak żadnych badań wykopaliskowych, aby zweryfikować ten pogląd.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.