Nekropola królewska – Grobowiec Koryncki

Położony obok, po prawej stronie – Grobowiec Koryncki – nazwę swą zawdzięcza pierwszym podróżnikom, którzy mylnie zinterpretowali jego kolumny i kapitele jako korynckie. Pomijając fatalny stan zachowania, na pierwszy rzut oka fasada Grobowca Korynckiego przypomina Skarbiec Faraona.

Grobowiec Koryncki
Grobowiec Koryncki

I rzeczywiście, patrząc na górne piętro fasady dostrzegamy tolos i dwa flankujące go pawilony z przyczółkami łamanymi, identycznymi jak w Skarbcu. Jednak już po chwili, kierując wzrok w dół, dostrzec możemy znaczące różnice. Dolne piętro jest znacznie szersze niż górne, co jest wynikiem dostawienia po bokach dodatkowych półkolumn.

Grobowiec Koryncki
Grobowiec Koryncki

Typowa dla hellenistycznych zabytków symetria widoczna u góry została poniżej zakłócona znajdującymi się po lewej stronie dwoma dodatkowymi otworami wejściowymi. Każde wejście – oba boczne i główne, położone centralnie, posiadają odmienną dekorację. O co w tym wszystkim chodzi, można by zapytać. Odpowiedź wydaje się prosta: mamy tu do czynienia ze wspaniałym przykładem eklektyzmu, czyli łączenia w całość różnych cech w architekturze nabatejskiej. Artysta pracujący nad grobowcem czerpał przykłady ze znanych mu, różnorodnych architektonicznie budowli i starał się stworzyć dzieło mające przyćmić wszystkie dotychczasowe. I tak wzór górnego piętra zaczerpnął niewątpliwie ze Skarbca Faraona. Dolne piętro przypomina natomiast poszerzoną fasadę Tryklinium Bab as-Siq, a także fasady grobów wykutych na skalnych ścianach w Wadi Farasa. Pojawia się jednak pytanie, która z tych budowli stanowiła wzór dla pozostałych? Kolejne pytanie jest jeszcze trudniejsze. Komu przeznaczony był ten grobowiec? I znów możemy jedynie wnioskować na podstawie dekoracji architektonicznej. W tym przypadku najodpowiedniejszym chyba kandydatem byłby Malichus II zmarły w roku 70 n.e.

Grobowiec Koryncki
Grobowiec Koryncki

Wnętrze Grobowca Korynckiego składa się z czterech oddzielnych pomieszczeń. Największe, do którego prowadzi środkowe wejście, ma wymiary ok. 9 × 12 m. Na dwóch z jego ścian wykuto nisze na sarkofagi ze zmarłymi, a do pozostałych trzech niewielkich komór prowadzą boczne wejścia. Mimo że Grobowiec Koryncki bez wątpienia prezentował się imponująco w momencie powstania, to trzeba przyznać, że wcześniejszy od niego Skarbiec Faraona przedstawiał się znacznie bardziej okazale dzięki zdecydowanie bardziej spójnej koncepcji architektonicznej i niewątpliwie bardziej wyszukanemu położeniu.

Grobowce typu Hegra na nekropoli królewskiej
Grobowce typu Hegra na nekropoli królewskiej

Pozostając u podnóża skały Al-Chubta i posuwając się nieco dalej w kierunku południowym od Grobowca Korynckiego, staniemy po chwili przed dwoma godnymi uwagi grobowcami typu Hegra, z których jeden (po lewej stronie, kiedy stoimy przed nimi) szczególnie rzuca się w oczy.

Grobowiec Jedwabny
Grobowiec Jedwabny

Jest to tzw. Grobowiec Jedwabny. I chociaż nie jest on imponujący ani swoimi rozmiarami, ani wysublimowaną dekoracją architektoniczną (niestety głównie ze względu na zły stan zachowania), to jednak zachwyca nas barwą skały, w której został wykuty. Prześliczne, różnokolorowe pasemka piaskowca nadały tej budowli niepowtarzalny wygląd przypominający delikatne tkaniny jedwabne – stąd też wzięła się jego umowna nazwa. Analiza dekoracji architektonicznej pozwala określić czas jego powstania na drugą połowę I wieku n.e. Nie był to zapewne grobowiec królewski, ale należał prawdopodobnie do ważnego urzędnika, być może nawet w randze „królewskiego brata” czyli zarządcy – odpowiednika dzisiejszego premiera.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.