Nekropola królewska – Grobowiec Pałacowy

Wychodząc z kościoła kierujemy się teraz w stronę widocznych na wschodzie, potężnych fasad grobowców królewskich. Przechodzimy przez wybudowany niedawno mostek nad Wadi Mataha, a następnie rozpoczynamy łagodne podejście ścieżką prowadzącą do dwóch wyróżniających się skalnych fasad na Nekropoli Królewskiej – należących do Grobowca Pałacowego i Grobowca Korynckiego.

Widok w stronę nekropoli królewskiej. U dołu widoczny most nad Wadi Mataha
Widok w stronę nekropoli królewskiej. U dołu widoczny mostek nad Wadi Mataha

Wpierw podejdźmy do znajdującego się po lewej stronie (północnej) Grobowca Pałacowego, który wyglądem swym przypominał pierwszym podróżnikom znane im rzymskie pałace i stąd też wzięła się jego nazwa. Fasada tego jednego z największych nabatejskich grobowców (wymiary to 49 m szerokości i 46 m wysokości) składa się aż z trzech kondygnacji.

Grobowiec Pałacowy
Grobowiec Pałacowy

Dwie górne zdecydowanie różnią się koncepcją architektoniczną od najniższej. Takiego samego zdania musieli być też artyści tworzący grobowiec, gdyż między pierwszym a drugim piętrem zastosowano płaską, pozbawioną dekoracji listwę, mającą prawdopodobnie zdecydowanie oddzielić dolne piętro od pozostałych.

Fasada Grobowca Pałacowego
Potężna fasada Grobowca Pałacowego

Najwyższe piętro, dziś już prawie nieistniejące, zostało częściowo nadbudowane z kamiennych bloków, a nie tylko wykute w skale. Tworzyło je kilka rzędów karłowatych pilastrów (w każdym rzędzie po 18) z kapitelami nabatejskimi, ulokowanych dokładnie nad osiemnastoma półkolumnami ze środkowego piętra budowli. Na środkowym piętrze prócz wspomnianych półkolumn, również zakończonych nabatejskimi głowicami, znajdowało się sześć nisz, w których prawdopodobnie ustawione były niegdyś wizerunki bóstw, być może pod postacią prostokątnych betyli. Dolne piętro to przede wszystkim cztery bogato zdobione wejścia do czterech oddzielnych komór grobowych. Jedynie dwie środkowe komory są ze sobą połączone wąskim przejściem.

Wnętrze jednej z komór grobowych Grobowca Pałacowego
Wnętrze jednej z komór grobowych Grobowca Pałacowego

Grobowiec Pałacowy musiał niewątpliwie należeć do królewskiej rodziny jednego z ostatnich władców nabatejskiej Petry (czyżby Rabbela II?). Świadczy o tym jego umiejscowienie. Gdyby powstał wcześniej, wybrano by dla niego takie miejsce, aby nie było konieczności nadbudowywania fasady. Ponieważ jednak wszystkie wyeksponowane miejsca zostały już wcześniej zajęte, trzeba było wykuć go nieco na uboczu oraz zrealizować przygotowaną koncepcję architektoniczną za pomocą nadbudówki.

Grobowce: Pałacowy (po lewej) i Koryncki (po prawej)
Grobowce: Pałacowy (po lewej) i Koryncki (po prawej)
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.