Nekropola królewska – Grobowiec Urny

Schody prowadzące do Grobowca Urny
Schody prowadzące do Grobowca Urny

Kontynuując spacer w kierunku południowym dojdziemy po chwili do schodów, które zaprowadzą nas bezpośrednio na wykuty w skale dziedziniec wraz z dwoma portykami kolumnowymi, znajdujący się przed imponującym Grobowcem Urny. Z dziedzińca rozciąga się piękna panorama centrum Petry z widoczną w tle, po lewej stronie, potężną skałą Umm al-Bijara. Poniżej dziedzińca ciągną się dwa rzędy podziemnych komór ze sklepieniami łukowymi, które przez miejscowych Beduinów nazywane są „więzieniem”, co być może stanowi odzwierciedlenie przeznaczenia tych budowli w okresie bizantyjskim.

Widok z dziedzińca przed Grobowcem Urny w stronę centrum Petry
Widok z dziedzińca przed Grobowcem Urny w stronę centrum Petry
Grobowiec Urny. Poniżej widoczne tzw. więzienie
Grobowiec Urny. Poniżej widoczne tzw. więzienie

Potężna fasada Grobowca Urny wznosi się na ponad 26 m. Z oddali sprawia wrażenie niezwykle lekkiej, a jednocześnie bardzo harmonijnie skomponowanej i przypomina fronton świątyni hellenistycznej. Cztery filary zwieńczone nabatejskimi kapitelami, z których dwa wewnętrzne to półkolumny a dwa zewnętrzne to połączenie pilastrów z ćwierćkolumnami, podtrzymują bogato rozbudowane belkowanie. Tuż nad kolumnami dostrzec jeszcze można pozostałości wykonanych w reliefie czterech głów, prawdopodobnie bóstw lub Gorgony/Meduzy. Powyżej znajdują się cztery karłowate pilastry z kapitelami nabatejskimi, również mocno nadgryzione zębem czasu. Pilastry podtrzymują trójkątny przyczółek zwieńczony kamienną urną, od której pochodzi nazwa grobowca.

Fasada Grobowca Urny z trzema niszami służącymi jako miejsca pochówków
Fasada Grobowca Urny z trzema niszami służącymi jako miejsca pochówków

W fasadzie, pomiędzy pół i ćwierćkolumnami, widoczne są również trzy nisze, z których środkowa zastawiona jest płytą reliefową z popiersiem być może zmarłego króla (niestety głowa się nie zachowała). Co ciekawe, to właśnie te nisze były miejscem, gdzie pochowano zmarłych w Grobowcu Urny. Jednym z nich był zapewne władca, któremu wzniesiono ów grobowiec – badacze wysuwają tu różnych kandydatów, m.in. Obodasa III i Malichusa II. Wydaje się jednak, że tak prominentne położenie grobowca, ogromny nakład pracy, jaki należało włożyć, by mógł powstać (usunięto spory fragment skały), a zwłaszcza bardzo tradycyjny, nabatejski styl jej wykonania, mimo zastosowania nowych rozwiązań w zakresie dekoracji architektonicznej, sugerują, że władca, który został w nim pochowany, to potężny Aretas IV, zmarły w roku 40 n.e. Być może w bocznych niszach pochowano jego dwie małżonki, królowe Huldu i Shukailat I. Jeśli jednak Aretas IV pochowany został w Skarbcu Faraona (co ostatnimi czasy jest coraz częściej sugerowane), to Grobowiec Urny musiał należeć do innego władcy, być może Aretasa III Filhellena.

Wnętrze Grobowca Urny służące niegdyś jako tryklinium
Wnętrze Grobowca Urny służące niegdyś jako tryklinium

Do wnętrza budowli prowadzą trzy wejścia, z których środkowe przyozdobione jest w typowo nabatejski sposób pilastrami, kapitelami nabatejskimi, doryckim fryzem tryglifowo-metopowym oraz trójkątnym przyczółkiem. Samo wnętrze to pojedyncza komora o wymiarach 18,5 × 20,5 m i wysokości około 10 m. Według jednej z teorii komora ta pełniła jedynie funkcję tryklinium, trudno jest to jednak obecnie udowodnić, gdyż w okresie bizantyjskim, ok. roku 446/447, z polecenia biskupa Jazona Grobowiec Urny zamieniony został na kościół, a jego wnętrze całkowicie przebudowane i dostosowane do potrzeb liturgii chrześcijańskiej.

Ścieżka prowadząca w stronę Grobowca Unejszu
Ścieżka prowadząca w stronę Grobowca Unejszu

Schodząc schodami w kierunku Wadi Musa i Teatru możemy na chwilę zejść z trasy i udać się widoczną po lewej stronie ścieżką w stronę Grobowca Unejszu, opisanego przy Trasie nr 1. Nie jest to jakaś szczególnie dobrze udeptana ścieżka, jednak zgubić się tu jest naprawdę trudno. Po zwiedzeniu Grobowca Unejszu możemy chwilę pochodzić pomiędzy różnymi fasadami skalnych grobowców, z których większość należała zapewne do wysoko postawionych osób na dworze królewskim.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.