Wielka Wyżyna Ofiarna

Za pozostałościami fortu, na samym szczycie wzniesienia, położona jest Wielka Wyżyna Ofiarna. Spacer w jej kierunku najlepiej rozpocząć ścieżką biegnącą na lewo od fortu. Po krótkiej wspinaczce dojdziemy na szczyt, gdzie znajduje się wyżyna.

Wielka Wyżyna Ofiarna
Wielka Wyżyna Ofiarna

Składa się ona z wykutego w skale dziedzińca o wymiarach 16 × 7 m, dwóch ołtarzy – prostokątnego i okrągłego, niewielkiego basenu oraz innych instalacji pomocnych w obrzędach. Skalny dziedziniec tworzy z trzech stron typowe nabatejskie tryklinium z miejscami do siedzenia dla biorących udział w uroczystościach. Mniej więcej na jego środku znajduje się niewielkie podwyższenie (platforma), które mogło być miejscem usytuowania posągu kultowego (być może betylu) lub raczej miejscem, z którego kapłan sprawował obrzędy.

Główny ołtarz Wielkiej Wyżyny Ofiarnej
Główny ołtarz Wielkiej Wyżyny Ofiarnej

Bezpośrednio przed platformą znajduje się główny ołtarz całego kompleksu mający plan prostokąta o wymiarach 3 × 2 m. Wznosi się on na wysokość ok. 1 m ponad poziom dziedzińca i otoczony jest z trzech stron przez rodzaj niewielkiego pasażu, który być może wykorzystywany był w trakcie obrzędów kultowych. Pośrodku ołtarza znajduje się głęboki na dziesięć centymetrów otwór, w który, jak się sugeruje, wkładano kultowy posąg-betyl symbolizujący boga Duszarę.

Okrągły ołtarz Wielkiej Wyżyny Ofiarnej
Okrągły ołtarz Wielkiej Wyżyny Ofiarnej

Obok głównego ołtarza usytuowany jest drugi, nieco mniejszy ołtarz, mający formę okręgu o średnicy ok. 1 m. Jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie na nim czyniono libacje lub składano ofiary ze zwierząt, a także, jak sugerują niektórzy badacze, z ludzi. Do dziś ciarki przechodzą po grzbiecie, gdy patrzy się na wycięte w nim rowki, którymi mogła spływać krew ofiar. Przed ołtarzem znajduje się wykuty w skale zbiornik na wodę wykorzystywaną w obrzędach kultowych, być może do mycia świętych przedmiotów wykorzystywanych w obrzędach. W pobliżu dziedzińca mieści się jeszcze jeden zbiornik na wodę, zapewne również używanej przy odbywających się tu ceremoniach.

Widok w stronę centrum Petry
Widok w stronę centrum Petry

Ci, którzy mają dość wspominania krwawych obrzędów na Wielkiej Wyżynie Ofiarnej, mogą podejść na znajdujące się za dziedzińcem tarasy skalne, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na centrum starożytnej Petry oraz na otaczające ją od północy, zachodu i południa skalne wzniesienia z Górą Aarona w tle.

Okolice teatru i nekropola królewska
Okolice teatru i nekropola królewska

Schodząc na ostatni, nieco niższy taras, po prawej stronie znajdziemy ścieżkę, która doprowadzi nas z powrotem ku pozostałościom fortu i wspomnianego powyżej beduińskiego sklepu.

Góra Aarona
Góra Aarona
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.