Grobowiec Rzymskiego Żołnierza

Opuszczając rejon Świątyni w Ogrodzie schodzimy do wykutego w skale Grobowca Rzymskiego Żołnierza, który wraz z Tryklinium nr 235 oraz kolumnowym dziedzińcem tworzył niegdyś zwarty kompleks grobowy podobny do takiego, jaki został opisany w inskrypcji na fasadzie Grobowca Turkmanija (patrz tekst poświęcony grobowcom fasadowym).

Fasada Grobowca Rzymskiego Żołnierza
Fasada Grobowca Rzymskiego Żołnierza
Centralna figura fasady Grobowca Rzymskiego Żołnierza
Centralna figura fasady Grobowca Rzymskiego Żołnierza

W fasadzie Grobowca Rzymskiego Żołnierza prócz trójkątnego przyczółka oraz wyróżniających się wielkością dwóch półkolumn, flankowanych przez narożne filary składające się z pilastrów i ćwierćkolumn zwieńczonych kapitelami nabatejskimi, znajdują się trzy nisze zawierające źle zachowane figury ludzkie. Centralna statua przedstawia osobę ubraną w strój rzymskiego żołnierza bądź legionisty, co dało nazwę grobowcowi. Na prawo od fasady grobowca, na płaskiej powierzchni skały, zwróćmy jeszcze uwagę na wyryte w reliefie przedstawienie kolumny zakończonej kapitelem i stojących na nim dwóch betyli.

Wnętrze Grobowca Rzymskiego Żołnierza
Wnętrze Grobowca Rzymskiego Żołnierza

Wnętrze grobowca stanowią dwa pomieszczenia, z których pierwsze (większe) posiada trzy sklepione łukowo duże wnęki w ścianie po prawej stronie i jedną w ścianie tylnej. Dodatkowo w tylnej ścianie znajduje się niewielka prostokątna nisza wykuta przy samym suficie. Po lewej stronie znajduje się wejście do mniejszej komory grobowca.

Tryklinium nr 235
Tryklinium nr 235

Naprzeciwko fasady Grobowca Rzymskiego Żołnierza położone jest przestronne tryklinium oznaczone przez von Domaszewskiego numerem 235. Spośród innych wykutych w skale budowli Tryklinium 235 wyróżnia się tym, że posiada najlepiej dopracowane wnętrze ze wszystkich zabytków Petry. Znajdują się w nim trzy obszerne kamienne ławy, a trzy ściany ponad nimi dekorowane były wyrzeźbionymi półkolumnami, pomiędzy którymi znajdowały się wnęki z podłużnymi niszami. Dodatkowo nisze dekorowane były wokół prostym wzorem tworzącym rodzaj ramy. Jeśli dodamy do tego fantastyczne czerwono-srebrne kolory skały (kolor czarny nie jest oryginalny, powstał na skutek palenia we wnętrzu ognia), całość przedstawia się imponująco, choć trzeba pamiętać, że prawdopodobnie za czasów nabatejskich wnętrze pokryte było tynkiem i pomalowane, co dzisiaj uznalibyśmy za barbarzyństwo.

Fragment dziedzińca kompleksu Grobowca Rzymskiego Żołnierza
Fragment dziedzińca kompleksu Grobowca Rzymskiego Żołnierza

Pomiędzy Grobowcem Rzymskiego Żołnierza a Tryklinium 235 rozciągał się otwarty dziedziniec otoczony z trzech stron portykami kolumnowymi oraz serią pomieszczeń od strony północnej. Cały kompleks Grobowca Rzymskiego Żołnierza datowany jest według najnowszych badań prowadzonych przez międzynarodowy zespół archeologów pod kierunkiem Stephana G. Schmida na okres pierwszej połowy I w. n.e.

Kompleks Grobowca Rzymskiego Żołnierza
Kompleks Grobowca Rzymskiego Żołnierza
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.