Al-Habis II

dnia
Wejście na dolny dziedziniec fortu
Wejście na dolny dziedziniec fortu

Podejście rozpoczynamy z niewielkiego dziedzińca, którego pozostałości przylegają do południowego wejścia prowadzącego na tzw. dolny okręg. Po pokonaniu zrekonstruowanych schodów stajemy w dolnym okręgu, skąd w stronę wschodnią rozciąga się wspaniały widok na rozległe centrum Petry. Widać stąd jak na dłoni Ulicę Kolumnową prowadzącą do temenosu świątyni Kasr al-Bint. Na prawo położone są Rynki oraz kompleks „Wielkiej Świątyni”. Po lewej stronie dostrzec możemy pozostałości Świątyni Uskrzydlonych Lwów oraz kościołów bizantyjskich. Tłem dla tych wszystkich zabytków jest oczywiście wspaniała nekropola królewska na zboczu Al-Chubta.

Widok z dolnego dziedzińca w kierunku centrum Petry
Widok z dolnego dziedzińca w kierunku centrum Petry

Z dolnego okręgu możemy dostać się przez pozostałości średniowiecznej bramy na tzw. okręg górny, skąd już tylko kilka kroków dzieli nas od szczytu Al-Habis.

Pozostałości bramy prowadzącej na górny dziedziniec
Pozostałości bramy prowadzącej na górny dziedziniec

Na samym szczycie znajdowała się niegdyś wieża obserwacyjna. Podobnie jak 900 lat temu tak i obecnie widoki wokół akropolu Petry zapierają dech w piersiach. Patrząc w stronę południową widzimy Wadi Thugra, prowadzącą w stronę Góry Arona oraz Wadi Sabra.

Górny dziedziniec i widok w stronę południową
Górny dziedziniec i widok w stronę Wadi Thugra

Na prawo od niej wznosi się dumnie potężna Umm al-Biyara. Na zachód biegnie Wadi Siyyagh. Patrząc na północ widzimy zielony pasek oddalającej się Wadi Turkmanija. Na lewo od niej rozciągają się góry M’eisrah, pośród których dostrzegamy liczne grobowce fasadowe. I wreszcie patrząc na wschód możemy ponownie kontemplować widok w kierunku centrum Petry. Podziwiając odkryte dotychczas przez archeologów kompleksy architektoniczne, możemy łatwo sobie stąd wyobrazić, ile jeszcze pracy czeka przyszłych adeptów archeologii, by odsłonić wszystkie pozostałości Petry kryjące się pod tonami piasku.

Umm al-Biyara (po lewej) i Wadi Siyyagh (w centrum)
Umm al-Biyara (po lewej) i Wadi Siyyagh (w centrum)

Po zejściu z akropolu skierujmy się w lewo, na ścieżkę biegnącą wzdłuż wschodniego zbocza Al-Habis. Po krótkiej chwili dojdziemy do dwóch interesujących budowli wykutych w skale. Pierwszą z nich jest tzw. Kolumbarium, którego fasada i wykuta w skale wewnętrzna komora pokryte są małymi, kwadratowymi wnękami (25 × 25 cm), prawdopodobnie mieszczącymi kiedyś urny z prochami zmarłych. Inna teoria zakłada, że hodowano tu gołębie, wykorzystywane w kulcie bogini Afrodyty – Al-Uzzy. Pomiędzy wnękami widać jeszcze pięć znacznie większych nisz, które zapewne mieściły niegdyś wyobrażenia bóstw pod postacią betyli.

Kolumbarium
Kolumbarium
Nieukończony Grobowiec
Nieukończony Grobowiec

Nieco dalej znajduje się tzw. Nieukończony Grobowiec, którego przykład posłużył do wyjaśnienia metody wznoszenia skalnych fasad przez Nabatejczyków. Pierwszą czynnością było wybranie odpowiedniego klifu skalnego, a następnie przygotowanie go tak, aby uzyskać płaską, pionową powierzchnię skały. Dopiero po takiej wstępnej obróbce przystępowano do prac nad fasadą, którą, jak widać, wykonywano od góry do dołu. Wydaje się, że przy tego rodzaju technice budowy zbędne było stosowanie skomplikowanego systemu rusztowań w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracującym rzemieślnikom. Równocześnie prowadzono zapewne prace nad wybraniem skały w miejscu, gdzie miała powstać komora grobowa lub wnętrze np. świątyni. Obróbkę skały prowadzono przy pomocy narzędzia przypominającego żelazne dłuto, którym skuwano skałę pod kątem ok. 45 stopni. Prawdopodobnie następną czynnością było nałożenie tynku i farby na skalną fasadę, o czym świadczą resztki stiuku i malowideł, które zachowały się na kilku grobowcach. W dekoracji malowanej wykorzystywano przede wszystkim kolory żółty, czerwony i niebieski – dziś takie dekoracje mogą wydać się nam trochę kiczowate, ale musimy pamiętać, że nawet wspaniały ateński Partenon w czasach Peryklesa był pstrokaty.

Ścieżka w kierunku Kasr al-Bint Firaun
Ścieżka w kierunku Kasr al-Bint Firaun

Pozostawiając za sobą Nieukończony Grobowiec, który prawdopodobnie miał być jednak świątynią, schodzimy ścieżką obok świątyni Kasr al-Bint do punktu wyjścia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s