Ez-Zantur II

Kontynuując naszą podróż, możemy nieco się cofnąć i obejść szczyt wzniesienia Ez-Zantur od strony północnej. Będziemy mieli wówczas okazję zapoznać się z wynikami szwajcarskich badań na obszarach Ez-Zantur I i Ez-Zantur III. W obu tych przypadkach archeolodzy odkopali zabudowania mieszkalne datowane od I wieku p.n.e. po IV wiek n.e.

Ez-Zantur I
Ez-Zantur I

Typowy nabatejski a później rzymski dom w dzielnicy Ez-Zantur miał wymiary ok. 30 × 30 m i składał się z kilkunastu pomieszczeń oraz otwartych dziedzińców. Całość dzieliła się na dwie części – reprezentacyjną i prywatną. W niektórych, większych pomieszczeniach znajdowały się kolumny podtrzymujące płaski dach, w innych były to kamienne łuki, na których opierano płyty tworzące strop. Przechadzając się po odkrytych przez archeologów domach, zwróćmy uwagę na pozostałości systemu zaopatrzenia w wodę, fragmenty schodów prowadzących na wyższą kondygnację, a także na piękne widoki rozciągające się stąd na północne dzielnice Petry.

Ez-Zantur III
Ez-Zantur III
Kolumna Faraona
Kolumna Faraona

Po wizycie w Ez-Zantur III skierujmy się jeszcze na zachód, w stronę dobrze widocznej samotnie stojącej kolumny. Przez miejscowych Beduinów nazywana jest Kolumną Faraona (arab. Zibb Firaun) a czasami, żartobliwie „fallusem faraona”. Kolumna składa się z kilkunastu kamiennych bębnów, a jej pierwotne przeznaczenie nie zostało dotychczas wyjaśnione. Prawdopodobnie stanowiła kiedyś część monumentalnej bramy prowadzącej do jednej z rezydencji znajdujących się na wzniesieniu Ez-Zantur (a może nawet do pałacu królewskiego?).

Al-Katute
Al-Katute

Spod Kolumny Faraona ścieżka prowadzi na północ, w kierunku Świątyni Kasr al-Bint. Po lewej (zachodniej) stronie mijamy jeszcze wzniesienie Al-Katute (co w języku arabskim oznacza śmietnik), gdzie zobaczyć można pozostałości wykopalisk prowadzonych tu przez archeologów jordańskich w latach ’80 ubiegłego stulecia. W ich trakcie odsłonięto pozostałości domów mieszkalnych, jednak nie są one tak spektakularne jak te odwiedzone przez nas wcześniej w dzielnicy Ez-Zantur. Dochodząc do Świątyni Kasr al-Bint Firaun, kończymy naszą wycieczkę.

Al-Katute
Al-Katute
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.