Błękitna Kaplica

dnia

Wycieczkę rozpoczynamy przy zadaszonym kościele bizantyjskim (Trasa nr 4). Kierujemy się na północ, ku znajdującym się powyżej dwóm kolejnym kościołom bizantyjskim. Są to tzw. Kościół na Północnym Grzbiecie (nazwany tak od miejsca swojego położenia – na rozległym grzbiecie wzniesienia Dżabal Kabr Dżumajan ciągnącym się wzdłuż Wadi Turkmanija) oraz niewielki kompleks pomieszczeń wokół tzw. Błękitnej Kaplicy (od znalezionych tu elementów dekoracji architektonicznej wykonanej z błękitnego egipskiego granitu).

Kompleks Błękitnej Kaplicy powyżej bazyliki wczesnochrześcijańskiej
Kompleks Błękitnej Kaplicy powyżej kościoła bizantyjskiego

Pierwszy na trasie naszej dalszej wędrówki znajduje się kompleks Błękitnej Kaplicy, którego powstanie datuje się podobnie jak wcześniejszą bazylikę NMP czyli na drugą połowę V wieku. Kompleks składał się z kilku pomieszczeń. Najważniejszym z nich była mierząca 12,6 × 11 m, niewielka trójnawowa bazylika, pełniąca zapewne funkcję prywatnej kaplicy.

Błękitna Kaplica
Błękitna Kaplica
Kolumny stojące w Błękitnej Kaplicy
Kolumny stojące w Błękitnej Kaplicy

Swym planem przypominała wcześniej opisaną bazylikę (patrz opis trasy nr 4). Także i tu największa była centralna nawa zakończona apsydą. Dwie mniejsze, boczne nawy (także zakończone apsydami) wydzielone były od głównej podwójnym rzędem kolumn. To właśnie trzony tych kolumn (pochodzących z niezidentyfikowanych wcześniejszych, nabatejskich budowli) wykonane były z błękitnego granitu. Wieńczyły je typowe nabatejskie kapitele wykute w białym wapieniu co w połączeniu z równie białymi jońskimi bazami dawało niezwykły efekt kolorystyczny jak na różowo-czerwoną Petrę. W trakcie badań kaplicy odkryto pozostałości ołtarza, ambony (znajdującej się obecnie w nowym oddziale Muzeum Narodowego w Ammanie), a nawet czegoś, co określono jako tron, na którym być może zasiadali biskupi Petry.

Wnętrze Błękitnej Kaplicy
Wnętrze Błękitnej Kaplicy

Niewielkie wymiary kaplicy oraz wąski, nieco utrudniony dostęp do niej nasunęły badającym ją archeologom ideę, iż Błękitna Kaplica nie była dostępnym dla wszystkich wiernych kościołem, a jedynie prywatną kaplicą wchodzącą w skład większej rezydencji, być może samego biskupa Petry.

Kolumnowy dziedziniec przed Błękitną Kaplicą
Kolumnowy dziedziniec przed Błękitną Kaplicą

Do Błękitnej Kaplicy wchodziło się z niewielkiego przedsionka stanowiącego niejako centrum całego kompleksu. To z niego właśnie zwracając się ku wschodowi można było wejść na kolumnowy dziedziniec (atrium) lub wąskimi schodkami na północ do pomieszczeń o przeznaczeniu mieszkalnym.

Błękitna Kaplica. W głębi widoczna Umm al-Biyara
Błękitna Kaplica. W głębi widoczna Umm al-Biyara
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s