Kościół na Północnym Grzbiecie i Twierdza Conway

dnia

Powyżej kompleksu Błękitnej Kaplicy znajduje się tzw. Kościół na Północnym Grzbiecie, wybudowany w początkach V w. n.e. powyżej nabatejskiego zbiornika (cysterny) na wodę. Kościół miał typową formę trójnawowej bazyliki o wymiarach 18,1 × 13,5 m. Do wnętrza wchodziło się przez niewielki, dwukolumnowy portyk. Centralna nawa, najszersza ze wszystkich, zakończona była apsydą podczas gdy nawy boczne, oddzielone od centralnej pięciokolumnowymi portykami, kończyły się niewielkimi prostokątnymi pastoforiami.

Kościół na Północnym Grzbiecie
Kościół na Północnym Grzbiecie

Podłogi w całej prawie bazylice wykonane były z prostokątnych bloków piaskowca, wyjątkiem było prezbiterium oraz znajdująca się za nim apsyda, gdzie ułożone były marmurowe płytki (opus sectile) lub mozaiki, które niestety nie dotrwały do naszych czasów.

Północne mury obronne Petry
Północne mury obronne Petry

Kontynuując naszą wycieczkę, skierujmy się teraz na północ od Kościoła na Północnym Grzbiecie. Znajdująca się tu ścieżka biegnie wzdłuż pozostałości północnego systemu murów obronnych Petry. Prowadzący w tym miejscu w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia badania Peter Parr stwierdził, iż pochodzą one z dwóch różnych okresów istnienia miasta. Bliżej centrum położony jest pas murów z okresu późnorzymskiego i bizantyjskiego czyli z III i IV w. n.e. Biegł on mniej więcej od widocznego w oddali Grobowca Pałacowego w kierunku północno-zachodnim, przechodził przez Wadi Mataha, gdzie zapewne znajdowała się brama, i kończył na szczycie grzbietu Kabr Dżumajan, gdzie się obecnie znajdujemy.

Widok w stronę Nekropoli Królewskiej
Widok w stronę Nekropoli Królewskiej

Nieco dalej na północ rozciągają się natomiast wcześniejsze umocnienia z okresu funkcjonowania państwa nabatejskiego. Te zaczynały się przy Grobowcu Sekstiusa Florentinusa i biegły aż do tzw. Twierdzy Conway, do której obecnie zmierzamy. Zmniejszenie rozmiarów miasta poprzez przebudowę murów miejskich spowodowane było niewątpliwie utratą znaczenia i powolnym upadkiem Petry.
Idąc dalej na północ wzdłuż murów miejskich natrafimy wkrótce na ich najlepiej zachowany fragment. To w tym miejscu Peter Parr a następnie Philip Hammond prowadzili wykopaliska. Odsłonięte fragmenty murów mają tu ok. 2 m grubości, a co kilkanaście metrów zauważyć można pozostałości prostokątnych baszt.

Prostokątna baszta w północnym paśmie murów obronnych Petry
Prostokątna baszta w północnym paśmie murów obronnych Petry

Kontynuując spacer dochodzimy wreszcie do tzw. Twierdzy Conway. Poprzedza ją kolejny odsłonięty przez archeologów fragment muru obronnego, na początku którego zwróćmy uwagę na pozostałości jeszcze jednej prostokątnej baszty. Nazywana przez Beduinów z Petry Al-Mudawwara (okręg) Twierdza Conway jest zbliżoną do okręgu konstrukcją o średnicy ok. 25 m, otoczoną czterometrowej grubości kamiennymi murami. Od zachodu i południa przylegają do niej fortyfikacje miejskie.

Twierdza Conway
Twierdza Conway

Twierdza Conway uważana jest obecnie za najbardziej na północ wysuniętą część systemu obronnego Petry z okresu jej największego rozkwitu, choć dawniej błędnie sądzono, że była to wyżyna kultowa.

Widok z Twierdzy Conway w stronę centrum Petry
Widok z Twierdzy Conway w stronę centrum Petry

Stojąc na szczycie Twierdzy podziwiać możemy widoki północnych obrzeży Petry. Na wschodzie dominuje potężne wzniesienie Al-Chubta z wykutymi na jej zboczu grobowcami królewskimi oraz (bardziej na północ) skalnymi domami i kanałami doprowadzającymi wodę do centrum Petry. Ku północy ciągną się Wadi Mataha i Wadi Umm Sayhun, pomiędzy którymi znajduje się wzniesienie Mughar an-Nasara z widocznymi fasadami grobowców.

Widok z Twierdzy Conway w stronę al-Chubta i Mughar an-Nasara
Widok z Twierdzy Conway w stronę Al-Chubta (po prawej) i Mughar an-Nasara
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s