Grobowiec Turkmanija

dnia

Na zachód od Twierdzy Conway ciągnie się jedna z najpiękniejszych dolin wokół Petry – Wadi Turkmanija/Abu Olleqa, do dzisiaj pełna ogrodów i zielonych, kwitnących oleandrów.

Widok z Twierdzy Conway w kierunku Wadi Turkmanija
Widok z Twierdzy Conway w kierunku Wadi Turkmanija

To właśnie tu znajduje się kolejny, ważny cel naszej wycieczki – tzw. Grobowiec Turkmanija. Położony jest nieco na północny zachód od Twierdzy Conway, a można się do niego dostać jedną ze ścieżek prowadzących w dół, w kierunku Wadi Turkmanija.

Kompleks Grobowca Turkmanija (grobowiec znajduje się po lewej a tryklinium po prawej stronie)
Kompleks Grobowca Turkmanija (grobowiec znajduje się po lewej a tryklinium po prawej stronie)

Mocno zniszczony Grobowiec Turkmanija, wykuty w rozbudowanym stylu Hegra, datowany jest na lata 40–70 n.e. To właśnie na jego fasadzie znajduje się jak dotąd najdłuższa i chyba najważniejsza w Petrze nabatejska inskrypcja, opisującą między innymi pełny nabatejski kompleks grobowy:
Grobowiec ten z dużą i małą salą wewnątrz i z grobami, dziedziniec przed grobowcem, portyki i miejsca mieszkalne w ich obrębie i ogrody i tryklinium, cysterny z wodą, taras i mury i reszta wszelkiej własności, która jest w tym miejscu, jest poświęconą i nienaruszalną własnością Duszary, pana naszego władcy.

Inskrypcja na fasadzie Grobowca Turkmanija
Inskrypcja na fasadzie Grobowca Turkmanija

Co ciekawe, z opisu tego wynika, że grobowiec był częścią kompleksu, gdzie również mieszkano, choć nie potwierdzają na razie tego ani inne inskrypcje, ani antyczne przekazy i badania archeologiczne. Mimo że wokół Grobowca Turkmanija nie odkryto wszystkich tych założeń wymienionych w inskrypcji (nie były tu jeszcze prowadzone regularne badania archeologiczne), to stała się ona niejako przewodnikiem po tego typu kompleksach znajdujących się przy innych grobowcach, między innymi w tzw. Grobowcu Unejszu czy grobowcach leżących w Wadi Farasa.

Wnętrze Grobowca Turkmanija
Wnętrze Grobowca Turkmanija

Ponad Grobowcem Turkmanija wznosi się wschodni wierzchołek gór M’eisrah zwany Dżabal M’eisrah as-Szargi, na którym znajduje się jeszcze jedna niewielka wyżyna kultowa. Góry M’eisrah przedzielone są dwiema dolinami, wzdłuż których rozlokowane są dziesiątki najróżniejszych skalnych grobowców.

Góry M’eisrah
Góry M’eisrah

Po zapoznaniu się z Grobowcem Turkmanija wracamy w kierunku Twierdzy Conway a następnie kierujemy się na północ, gdzie znajduje się grupa skalnych wzniesień określanych jako Mughar an-Nasara z dużą liczbą skalnych fasad grobowców w najróżniejszych typach.

Widok z wnętrza Grobowca Turkmanija w stronę wadi prowadzącej do "Dzielnicy Chrześcijan"
Widok z wnętrza Grobowca Turkmanija w stronę wadi prowadzącej do „Dzielnicy Chrześcijan”
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s