Mughar an-Nasara

Początkowo będziemy musieli zejść jedną z niewyraźnych ścieżek prowadzących na wschód, w stronę koryta Wadi Mataha lub Wadi Nasara (z widocznymi pozostałościami północnych murów Petry).

Wadi Nasara oraz widoczna powyżej ścieżka prowadząca w kierunku Mughar an-Nasara

W miejscu, gdzie łączą się obie wadi, natkniemy się na wyraźną drogę prowadzącą spod podstawy Grobowca Pałacowego właśnie do Mughar an-Nasara. Podczas gdy odcinek w stronę Grobowca Pałacowego jest bardzo piaszczysty, ten prowadzący na północ jest na dużym swym fragmencie wykuty w skale i stanowi zapewne fragment dawnej nabatejskiej drogi (szlaku karawanowego) prowadzącej na północ, w stronę Pustyni Negew i dalej ku Morzu Śródziemnemu.

Dzielnica Mughar an-Nasara widoczna od strony Al-Chubta

Mughar an-Nasara to miejsce, które często nazywa się „dzielnicą chrześcijan” ze względu na wykute w jaskiniach i grobowcach liczne krzyże. Nazwa wzniesienia to, tłumacząc z języka arabskiego, „Jaskinie Nazarejczyków”. Mianem ludzi z Nazaretu, miejsca związanego z życiem Chrystusa, określano dawniej na tych terenach chrześcijańskich Arabów, którzy być może, nawiązując do nazwy, objęli ten obszar w swoje posiadanie. Tak czy inaczej, w czasach nabatejskich była to północna nekropola Petry, rozciągająca się wzdłuż drogi wychodzącej z miasta w kierunku Pustyni Negew.

Wykuta w skale droga prowadząca w kierunku Mughar an-Nasara

W rejonie Mughar an-Nasara dwie spośród licznych skalnych fasad zasługują na szczególną uwagę. Znajdują się one na prawo od wspomnianej nabatejskiej drogi wykutej w skale i zdecydowanie wyróżniają się swoim stanem zachowania oraz „miodowymi” kolorami. Szczególnie okazale prezentują się popołudniu, w promieniach zachodzącego słońca. Fasady nie są obie grobowcami, ale grobowcem i tryklinium wchodzącymi w skład dużego kompleksu grobowego. Jego wyróżniającą cechą jest duży dziedziniec z różnego typu instalacjami jak ołtarze, kanały czy cysterny gromadzące wodę. Całość wspaniale pasuje do opisu z inskrypcji Grobowca Turkmanija.

Kompleks Grobowca 876

Najciekawsza w całym tym kompleksie jest fasada samego Grobowca 876 – rozbudowany typ Hegra z podwójnym obramowaniem wejścia. Powyżej widoczne są cztery karłowate pilastry, pomiędzy którymi wyrzeźbione zostały w reliefie dwie głowy Meduz (niektórzy z badaczy widzą w nich podobizny mezopotamskiego boga Humbaby) oraz wyjątkowy, jeśli chodzi o sztukę nabatejską, fryz przedstawiający uzbrojenie (głównie tarcze).

Fryz na fasadzie Grobowca 876

We wnętrzu grobowca we wszystkich trzech ścianach widoczne są nisze, w których niegdyś składano zmarłych. Fasada należącego do kompleksu tryklinium jest wykonana podobnie, w klasycznym typie Hegra z podwójnym obramowaniem wejścia, jednak bez dekoracji reliefowej oraz karłowatych pilastrów. We wnętrzu po lewej stronie widoczna jest ława (kline), na której spożywano rytualne posiłki. Pozostałe dwie zostały prawdopodobnie skute i zastąpione w późniejszym okresie niszami, w których chowano zmarłych.

Tzw. Karawansaraj

Tuż obok opisanego kompleksu grobowego, po drugiej stronie wykutej w skale drogi, szerokiej w tym miejscu na ok. 2–3 m, widoczne są pozostałości jeszcze jednego kompleksu wykutego w skale wokół dziedzińca, uważanego w tym przypadku za rodzaj niewielkiego karawansaraju. Prawdopodobnie jednak był to również kompleks grobowy. Zwróćmy uwagę na pozostałości dekoracji architektonicznej znajdującej się po północnej stronie dziedzińca, przypominającej typowe fasady nabatejskich grobowców.

Mughar an-Nasara

Dysponując większą ilością wolnego czasu możemy jeszcze dłużej pospacerować po tej północnej nekropoli Petry, delektując się ciszą, spokojem i przepięknymi widokami.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s