Dom Doroteosa

dnia

Następnie kierujemy się dalej na wschód w stronę północno zachodniego zbocza potężnego wzniesienia Al-Chubta. Widać na nim dwa rzędy (jeden pod drugim) wykutych w skale „okien”, poniżej kanału dostarczającego wodę do centrum Petry. To kolejny cel naszej wycieczki – tzw. Dom Doroteosa.

Al-Chubta z widocznym u jej podnóża Domem Doroteosa

Na stromych, północno-zachodnich zboczach Al-Chubta wykuta została w skale spora liczba domów, pojedynczych pomieszczeń, nisz wotywnych oraz kanałów i zbiorników na wodę. Najciekawszy zespół tych elementów wchodzi w skład tajemniczego obiektu określanego właśnie jako Dom Doroteosa. Są to prawdopodobnie pozostałości prywatnego kompleksu mieszkalnego.

Schody prowadzące do Domu Doroteosa

Wykute w skale schody wiodą na niewielki dziedziniec, przy którym znajdowało się sporych rozmiarów tryklinium (11,8 × 11,4 m). Do środka tryklinium prowadziły trzy wejścia z usytuowanymi powyżej trzema oknami. Wewnątrz oprócz trzech szerokich skalnych ław odkryto dwie greckie inskrypcje z imieniem Doroteosa – być może właściciela całego kompleksu. Mimo że opierając się na inskrypcji uważa się, iż tryklinium to pełniło jakąś funkcję domową (być może było to miejsce spożywania posiłków lub przyjmowania gości), to nie wyklucza się również możliwości wykorzystywania go jako miejsca, w którym odbywały się uczty na cześć zmarłych.

Skalny kanał powyżej Domu Doroteosa

Na skale powyżej Domu Doroteosa widoczny jest wyraźnie wykuty kanał, którym płynęła woda ze zbiorników Al-Birka do centrum Petry. Usytuowanie kanału sprawia niesamowite wrażenie i daje wyobrażenie o umiejętnościach, jakimi mogli pochwalić się nabatejscy konstruktorzy i wykonawcy tej niezwykle ważnej dla miasta konstrukcji hydrotechnicznej.

Dom Doroteosa z widocznym powyżej skalnym kanałem
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s