Grobowiec Sekstiusa Florentinusa

dnia
Grobowiec Sekstiusa Florentinusa

Idąc dalej w kierunku południowym, wzdłuż zachodniego zbocza Al-Chubta, dojdziemy po kilku minutach do najdalej na północ wysuniętego grobowca nekropoli królewskiej. Jest to Grobowiec Sekstiusa Florentinusa – rzymskiego gubernatora prowincji Arabia zmarłego w roku 129 n.e. Mimo że fasada grobowca jest bardzo źle zachowana, jest ona jednocześnie jedną z najbogatszych i najlepiej dopracowanych pod względem dekoracji architektonicznej w całej Petrze. Podwójne obramowanie wejścia, półkolumny i pilastry z nabatejskimi kapitelami, przyczółki trójkątny i półokrągły, ornament roślinny, popiersie przedstawiające prawdopodobnie któreś z bóstw (Gorgona/Meduza?), a także figura orła, wszystko to tworzyło po mistrzowsku skomponowaną harmonijną całość, po dziś dzień robiącą ogromne wrażenie.

Wnętrze Grobowca Sekstiusa Florentinusa

We wnętrzu pojedynczej komory grobowej znajdują się nisze (na tylnej i jednej z bocznych ścian), gdzie składano sarkofagi z ciałami zmarłych.

Dzięki łacińskiej inskrypcji znajdującej się na belkowaniu powyżej wejścia Grobowiec Sekstiusa Florentinusa to zarazem jedyna ściśle datowana fasada w Petrze.

Belkowanie powyżej wejścia do grobowca z inskrypcją wymieniającą Sekstiusa Florentinusa
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s