Al-Chubta II

dnia

Kierując się na południowy wschód od dwóch pierwszych wyżyn (trzecia znajduje się ok. 50 m na wschód od nich), dojdziemy do pozostałości dużego zbiornika wodnego, zamkniętego od strony północnej niewielką tamą, wybudowaną z regularnie obrobionych bloków kamiennych.

Rezerwuar na szczycie Al-Chubta

W czasach nabatejskich zbiornik ten przykryty był kamiennymi płytami, o czym świadczą resztki podpór podtrzymujących niegdyś strop. Poniżej, od strony północnej, zaczyna się Wadi Chubta prowadząca w kierunku Grobowca Sekstiusa Florentinusa.

Wadi prowadząca w stronę Skarbca Faraona

Patrząc w drugą (południową) stronę, zobaczymy niewielką wadi, łagodnie opadającą w kierunku widocznych w oddali skał. Zaraz u wejścia do owej wadi, po prawej stronie, znajduje się wykuty w skale tajemniczy kamienny ołtarz, do którego prowadzą częściowo zachowane schody.

Ołtarz na szczycie Al-Chubta

W głębi niewielkiego dziedzińca wykuty został prostokątny betyl, stanowiący całość z tylną ścianą. Czy było to miejsce, gdzie ucztowano, czy też sprawowano tu jakieś dodatkowe obrzędy w połączeniu z pozostałymi wyżynami, tego na razie nie możemy być do końca pewni.

Widok na Skarbiec Faraona

Schodząc w dół wspomnianą powyżej wadi, po kilku minutach dojdziemy do miejsca, skąd będziemy mogli ponownie podziwiać Skarbiec Faraona, tym razem jednak patrząc na niego z góry. Możemy tu podejść do miejsca prawie na wprost fasady Skarbca, jednak należy bardzo uważać, gdyż nie ma tu żadnych zabezpieczeń chroniących przed upadkiem w dół. Z tej perspektywy wspaniale widać ogrom pięknej budowli w porównaniu do stojących u jej podstawy ludzi.

Droga powrotna ze szczytu Al-Chubta

Z miejsca, skąd obserwowaliśmy Skarbiec Faraona, wracamy dokładnie tą samą drogą, którą tu przyszliśmy, aż do zejścia pomiędzy Grobowcem Pałacowym a Grobowcem Sekstiusa Florentinusa, gdzie kończymy naszą wycieczkę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s