Al-Chubta

dnia

Kontynuując wycieczkę dalej w kierunku południowym, po kilku minutach zobaczymy po lewej stronie początek dawnej nabatejskiej drogi procesyjnej, prowadzącej na szczyt Al-Chubta.

Al-Chubta. Początek drogi prowadzącej na szczyt

Znajduje się on prawie dokładnie w połowie drogi pomiędzy Grobowcem Sekstiusa Florentinusa a Grobowcem Pałacowym (Trasa nr 4). Jest to najwygodniejsze obecnie podejście na szczyt. Pozostałe dwie ścieżki zaczynają się przy Grobowcu Urny oraz przy Skarbcu Faraona (obecnie niedostępna).

Początek drogi procesyjnej na szczyt Al-Chubta
Droga procesyjna na szczyt Al-Chubta

Podejście rozpoczynamy schodami znajdującymi się za rekonstrukcją drewnianych wrót. Po około 10-15 minutach dochodzimy do pierwszego tarasu, skąd, odwracając się, zobaczymy po raz pierwszy piękne widoki w stronę tzw. dzielnicy chrześcijan (Mughar an-Nasara). Chwilę później dojdziemy do miejsca z panoramą na centrum Petry.
Przed nami ciągną się kolejne schody, którymi rozpoczynamy dalszą wspinaczkę.

Widok w stronę centrum Petry. U dołu widoczny fragment Grobowca Pałacowego

Podchodząc, zwróćmy uwagę na widoczne po prawej stronie nadbudowane, najwyższe partie fasady Grobowca Pałacowego. Również po prawej stronie uważne oko dostrzeże pozostałości inskrypcji nabatejskiej znajdującej się obok niewielkiej niszy kultowej. Chwilę później rozpocznie się już ostatnie podejście, które doprowadzi nas na szczyt Al-Chubta.

Nabatejska inskrypcja

Zaraz u końca schodów znajdują się trzy niewielkie wyżyny kultowe znane pod wspólną nazwą Potrójna Wyżyna Kultowa. Są to niewielkie, wykute w skale dziedzińce, czasem z niewielkimi ołtarzami i zbiornikami na wodę, znajdujące się na pojedynczych występach skalnych. Wszystkie one są tak usytuowane, żeby w trakcie prowadzonych tu niegdyś obrzędów kultowych widać było z nich centrum miasta z najważniejszymi świątyniami, w tym Kasr al-Bint Firaun.

Jedna z wyżyn kultowych na szczycie Al-Chubta
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s