Informacje praktyczne

Centrum Turystyczne w Petrze (The Petra Visitor Center) położone jest tuż przed samym wejściem do Petry i stanowi początkowy punkt na trasie każdego zwiedzającego. Ten ogromny kompleks składa się z części hotelowej, restauracyjnej, obszernych parkingów dla autokarów i samochodów osobowych a także części przeznaczonej do obsługi ruchu turystycznego.
Centrum Turystyczne jest miejscem gdzie kupimy bilety uprawniające nas do wejścia na teren Petry. Tu także możemy uzyskać wszelkie potrzebne nam informacje, wynająć przewodnika czy środek transportu na stanowisko.
Znajduje się tu również sporo sklepików z pamiątkami, żywnością i napojami, niewielka księgarnia oraz kantor wymiany walut.

Godziny otwarcia

Stanowisko archeologiczne Petra a także Centrum Turystyczne otwarte są codziennie w godzinach od 6 do 18 w miesiącach letnich lub od 6 do 16 w miesiącach zimowych.

Bilety

Bilety do Petry sprzedawane są przy wejściu na teren Centrum Turystycznego. Ceny biletów różnią się w zależności od planowanej długości zwiedzania a także od długości naszego pobytu na terytorium Jordanii.
1. Ceny biletów dla zwiedzających, którzy spędzają na terytorium Jordanii przynajmniej 1 noc:
Bilet jednodniowy: 50 JD
Bilet dwudniowy: 55 JD
Bilet trzydniowy: 60 JD
2. Cena biletu dla zwiedzających bez noclegu na terytorium Jordanii (np. jednodniowe wycieczki z Synaju lub Izraela)
Bilet jednodniowy: 90 JD

Uwaga: Bilety można nabyć jedynie za gotówkę (dinary jordańskie – JD). Karty kredytowe nie są jak na razie akceptowane.

Mapy, broszury turystyczne

Przy wejściu na teren Centrum Turystycznego dostępne są bezpłatne mapki i broszury dotyczące Petry (w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim i arabskim). Dokładniejsze mapy lub przewodniki można zakupić w sklepach (m.in. w niewielkiej księgarni) na terenie Centrum Turystycznego.

Przewodnicy

Na terenie Centrum Turystycznego można również wynająć licencjonowanego przewodnika po Petrze (zalecane jest to przede wszystkim przy zwiedzaniu tras położonych poza centrum Petry). Centrum dysponuje przewodnikami mówiącymi w językach angielskim, francuskim, włoskim i arabskim.

Dojazd, zakwaterowanie i inne przydatne informacje

Petra znajduje się w południowej Jordanii, w pobliżu wioski Wadi Musa. Bez żadnego problemu dojechać tu można z Ammanu (dokąd dolecimy samolotem z Polski) lub Akaby (lądowe przejście graniczne z Izraelem oraz promy z Egiptu) wypożyczonym samochodem (ok. 25-30 JOD za dzień) lub transportem lokalnym (autobusy, busy). Informacje na ten temat znajdziemy na internetowych stronach visitjordan.com.
W Wadi Musa znajduje się mnóstwo hoteli na każdą kieszeń, od tanich turystycznych jak An-Anabat (3 różne lokalizacje) po pięciogwiazdkowy Mövenpick Resort, stojący przy samym wejściu do starożytnej Petry. Rezerwacji można dokonać przez internetowe serwisy typu tripadvisor.com, booking.com czy trivago.pl.
Wiele cennych informacji na temat samej Petry znajdziemy również na stronach visitpetra.jo oraz petranationaltrust.org.

Propozycje zwiedzania Petry:

Petrę można zwiedzać tygodniami. Najczęściej jednak mamy do dyspozycji jeden dzień, czasami dwa lub trzy dni. Dlatego też w przewodniku zamieściłem opis najpopularniejszych tras turystycznych, ułożonych w taki sposób, by zależnie od posiadanego czasu zwiedzić jak najwięcej interesujących miejsc w Petrze. We wszystkich przypadkach podany został stopień trudności i przewidywany czas przejścia, tak by można je dopasować do własnych możliwości.

Wariant jednodniowy:

Dysponującym w Petrze tylko jednym dniem na zwiedzanie, proponuję przede wszystkim przejście tras nr 1 (Siq, Skarbiec Faraona, Teatr) i nr 2 (Centrum Petry – Kompleks Wielkiej Świątyni oraz Świątynia Kasr al-Bint Firaun). Następnie, po krótkiej przerwie na zwiedzanie muzeów w centrum Petry i ewentualnym odpoczynku (połączonym z lunchem) w niewielkim centrum turystycznym, sugeruję wybór trasy nr 3 (Ed-Deir – Monaster), a następnie powrót z centrum Petry trasą nr 4 (Świątynia Uskrzydlonych Lwów, kościół wczesnochrześcijański z przepięknymi mozaikami oraz Grobowce Królewskie).

Wariant dwudniowy:

Dysponującym dwoma pełnymi dniami na zwiedzanie Petry, proponuję spędzenie pierwszego dnia zgodnie z sugestią zawartą powyżej (Wariant jednodniowy). W drugim dniu proponuję przejście trasy nr 5 (Wielka Wyżyna Kultowa – Wadi Farasa – Ez Zantur) a następnie, po krótkim odpoczynku, trasy nr 6 (Al-Habis – akropol) i nr 7 (Północne dzielnice Petry: Twierdza Conway – Mughar an Nasara – Al Chubta).
Często zdarza się, że przyjeżdżający do Petry mają do dyspozycji jedynie półtora dnia czasu. W takim przypadku proponuję pierwszego, niepełnego dnia, przejście tras nr 1 (Siq, Skarbiec Faraona, Teatr) i 2 (Centrum Petry – Kompleks Wielkiej Świątyni oraz Świątynia Kasr al-Bint Firaun) i nr 4 (Świątynia Uskrzydlonych Lwów, kościół wczesnochrześcijański z przepięknymi mozaikami oraz Grobowce Królewskie). A drugiego dnia przejście trasy nr 5 (Wielka Wyżyna Kultowa – Wadi Farasa – Ez Zantur) oraz trasy nr 3 (Ed-Deir – Monaster).

Wariant trzydniowy:

Turystom dysponującym trzema wolnymi dniami w Petrze, sugeruję zwiedzanie takie jak w przypadku wariantu dwudniowego a trzeciego dnia polecam jedną z dalszych wycieczek (trasy nr 8-10). Bez wątpienia najbardziej interesującą pod względem krajoznawczym jest wycieczka na Górę Aarona (trasa nr 9).

Reklamy