Trasa 10

Góra Aarona (Dżabal al-Nabi Harun)

To kolejna trasa przeznaczona dla doświadczonych turystów. Podobnie jak przy trasie do Wadi Sabra także i w tym przypadku potrzebujemy dużo czasu (ok. 5-6 godzin z centrum Petry) oraz dobrej orientacji w terenie. Celem tej wycieczki jest najwyższe skalne wzniesienie w okolicach Petry – mierząca 1350 m. n.p.m. Góra Aarona. W jej trakcie także zapewne nie spotkamy innych turystów, jednak piękne widoki towarzyszące nam zarówno w trakcie podejścia jak i roztaczające się z samego szczytu wynagrodzą nam z nawiązką poniesiony trud. Dodatkowo będziemy mieli możliwość zwiedzenia czternastowiecznego meczetu stojącego na szczycie, w miejscu domniemanego pochówku Aarona – brata Mojżesza. W tym celu będziemy jednak musieli poprosić o klucz strażnika mieszkającego w pobliżu trasy na szczyt. Pamiętać również musimy o tym, że znajdziemy się w meczecie – miejscu świętym dla muzułmanów, gdzie obowiązuje odpowiedni strój oraz zachowanie.
Podobnie jak w przypadku poprzedniej trasy zdecydowanie należy posiadać dobre obuwie trekkingowe oraz telefon komórkowy, by w razie kłopotów wezwać pomoc. W trakcie prawie dwugodzinnego podejścia na szczyt należy robić częste odpoczynki oraz pić dużo wody, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu (dotyczy to przede wszystkim miesięcy letnich). Dlatego należy też pamiętać o zabraniu odpowiedniej ilości prowiantu, a zwłaszcza wody (absolutne minimum to 3 litry wody na osobę), gdyż w podczas tej wyprawy nie ma możliwości uzupełnienia zapasów.
Zgłaszając chęć zwiedzenia meczetu musimy się liczyć z towarzyszącą nam w dalszej drodze osobą, co jednak ma swoje zalety: osoba ta służyć nam będzie równocześnie za przewodnika, więc na pewno nie zgubimy drogi. Pamiętać jednak należy, że zarówno za możliwość wejścia do meczetu jak i doprowadzenie na szczyt Góry Aarona zostaniemy poproszeni o „bakszysz” czyli dobrowolną opłatę (ok. 20-30 JOD). Zdarza się również, że osoba posiadająca klucz do meczetu rezyduje pod samym szczytem, w pobliżu wykopalisk fińskiej misji archeologicznej. Zapewne zostaniemy zaproszeni wtedy do wspólnego wypicia herbaty, a następnie zaprowadzeni do meczetu. Bakszysz w takim przypadku wyniesie nas ok. 10-20 JOD (w zależności od wielkości grupy).

Reklamy