Trasa 9

Wadi Sabra

Wizyta w Wadi Sabra, położonej w odległości ok. 7-8 km na południe od centrum Petry, to propozycja wycieczki dla wytrawnych i doświadczonych turystów, najlepiej idących w grupie. Nie tylko ze względu na czas trwania (ok. 6-7 godzin), ale również ze względu na konieczność dobrej orientacji w terenie, gdyż łatwo można tu zgubić właściwą drogę.
Celem wycieczki jest rozległa dolina, w której zachowały się pozostałości wykutego w skale niewielkiego nabatejskiego teatru oraz ruiny kilku budowli (w tym świątyni), stojących niegdyś na niewysokim „akropolu”. Prawdopodobnie stanowiły one niegdyś centrum niewielkiej osady położonej na południe od Petry.
W trakcie tej wycieczki raczej nie spotkamy innych turystów, ale na pewno delektować będziemy się pięknymi widokami południowych okolic Petry. Zdecydowanie należy posiadać dobre obuwie trekkingowe, najlepiej sięgające za kostkę, z twardą, wibramową podeszwą. W trakcie wędrówki po skałach oraz piaszczystych traktach bardzo łatwo o kontuzję. Należy też pamiętać o zabraniu telefonu komórkowego oraz odpowiednich zasobów prowiantu, a zwłaszcza wody (absolutne minimum to nawet do 3 litrów wody na osobę), gdyż w trakcie tej wyprawy nie ma możliwości ich uzupełnienia.
Pamiętajmy, że zawsze istnieje możliwość wynajęcia przewodnika (ceny wahają się pomiędzy 20 a 50 JOD), co jest kosztowne, ale pozwoli uniknąć nam zgubienia szlaku lub nadrabiania niepotrzebnie drogi – lokalni Beduini znają te tereny jak własną kieszeń.

Reklamy